Praha – Pojišťovny musí nejpozději od července snížit garantovaný výnos, který nabízí u životního pojištění. Rozhodla o tom Česká národní banka, která snížila takzvanou technickou úrokovou míru z 1,9 na 1,3 procenta ročně.
Kdo tedy plánuje v dohledné době novou smlouvu o životním pojištění s garantovaným výnosem (takzvané kapitálové životní pojištění), neměl by dlouho váhat. Pojišťovny totiž mohou ke změnám sazeb přistoupit i dříve. Dříve uzavřených smluv se změna nedotkne.
Změna technické úrokové míry nemusí ovlivnit jen výnosy, ale může zvýšit i cenu samotného pojištění nezávisle na tom, zda obsahuje "spořicí" složku. „Technická úroková míra je jedním z parametrů, které vstupují do výpočtu pojistného a pojistných částek u všech smluv životního pojištění, včetně čistě rizikových pojištění,“ vysvětluje analytik Dušan Šídlo na webu poradci-sobě.cz. Zároveň si ale myslí, že vysoké konkurenční prostředí zdražení nedovolí.
Analyzujeme to...
Pojišťovny zatím tuto změnu analyzují, úpravy podmínek kapitálového životního pojištění podrobněji komentovat nechtějí.
„Dopad na cenu pojištění může být různý. Záleží například na konkrétním produktu nebo také na tom, zda se technická úroková míra zohledňuje při výpočtu sazby pojistného. V tomto případě bude záležet na zvolené strategii,“ říká například Jiří Cívka, mluvčí Generali.
Nejčastější reakcí zřejmě bude právě snížení garantovaného výnosu na povolené maximum. „U Flexi životního pojištění půjdeme na povolené maximum,“ potvrzuje Jana Jirásková, mluvčí Pojišťovny České spořitelny.
Některých pojišťoven se krok ČNB nedotkne. „Kapitálové životní pojištění nenabízíme, přestali jsme s tím už před několika lety kvůli nezájmu klientů," říká mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek. Současné snížení technické úrokové míry podle něj ukazuje, že to bylo správné rozhodnutí.
Stále atraktivní, tvrdí pojišťovny
S tím ale zástupci pojišťoven, které kapitálové životní pojištění nabízejí, logicky nesouhlasí. „Obecně lze říci, že v situaci, kdy desetileté státní dluhopisy nesou méně než 0,5 procenta, bude technická úroková míra na úrovni 1,3 procenta činit z pojištění stále atraktivní produkt nejen pro krytí životních a úrazových rizik, ale i jako nástroj investování s možností garantovaného zhodnocení investovaných prostředků,“ říká Cívka.
Technickou úrokovou míru musely pojišťovny naposledy snížit v červenci roku 2013, kdy ČNB rozhodla o snížení sazby ze 2,5 na 1,9 procenta. "Jde o jeden z posledních kroků ČNB v této oblasti. Kvůli nové evropské regulaci pojišťovnictví totiž od 1. 1. 2016 ČNB už nebude moci stanovovat maximální technickou úrokovou míru pro životní pojištění. Výši garancí zákazníkům si bude muset hlídat každá pojišťovna v rámci vlastního systému řízení rizik," říká Karel Veselý, ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví ve společnosti Deloitte.