"Babišovné" 5000 korun už plní peněženky seniorů. Správa postupně rozesílá 15 miliard

kah kah
30. 11. 2020 15:43
Jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 5000 korun dnes začala vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení. Téměř dvěma milionům příjemců přijdou peníze na účet, část si pro ně bude muset dojít na poštu. Vláda schválila příspěvek, takzvané rouškovné, jako pomoc v době zdražování kvůli koronavirové pandemii.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Martina Křížová

Příspěvek dostanou nejenom starobní důchodci, ale i lidé s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Vyplácet se bude samostatně formou doplatku od pondělí 30. listopadu do 8. prosince.

"Zhruba dva miliony příspěvků bude vypláceno na bankovní účty občanů ČR a dalších cca 860 tisíc příspěvků poukázkou prostřednictvím České pošty," uvedl František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Doplňuje, že od odeslání platby bude příspěvek připsán na bankovní účet důchodce zpravidla během dvou až tří pracovních dnů. "Výplata v hotovosti bude realizována poštovními poukázkami typu B, které budou doručeny adresátům dle režimu České pošty do 15. prosince a na jejichž základě jim bude mimořádný příspěvek vyplacen na pobočce," dodal Boháček.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová zdůvodnila vyplacení příspěvku zdražováním v době pandemie koronaviru.

"Ve svých peněženkách to pociťují obzvláště tíživě ti, kteří s příjmy sotva vyjdou i za normálních okolností. Jsou to nejen senioři, ale také invalidé, vdovy, vdovci a sirotci. Letos jim navíc přibyly mimořádné výdaje spojené s nákupem roušek, dezinfekce a dalších prostředků na ochranu vlastního zdraví. Proto jsem prosadila mimořádný příspěvek," uvedla Maláčová. 

Poživatelé důchodu, kterým dosud nebyla zařízena běžná lhůtová výplata, což se týká zejména rozpracovaných nových žádostí o přiznání důchodu, opětovných přiznání či obnovy výplaty, obdrží jednorázový příspěvek do jednoho měsíce po zařízení či obnově lhůtové výplaty. Peníze dostanou i důchodci pobývající v cizině, tam ale podle sociálky nelze stanovit termín výplaty. 

Příspěvek bude vyplacen z rozpočtové rezervy ve výši 15 miliard korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy