Slovenské banky po vstupu do eurozóny praskají ve švech

Karel Toman
2. 1. 2009 19:43
Reportáž: Jak to vypadá, když vedle sebe existují dvě měny
Pro někoho radost, pro někoho starost navíc. Ale optimisté jsou nakonec všichni
Pro někoho radost, pro někoho starost navíc. Ale optimisté jsou nakonec všichni | Foto: Reuters

Púchov (od našeho zpravodaje) - Miro sedí v hospodě Pod brezou nedaleko svého púchovského bytu a má problém. Podle svých slov má tento šestašedesátiletý důchodce na bankovním kontě kolem pěti tisíc euro. A přesto dnes nemá ani na své tradiční pivo s vodkou. "Mám u sebe poslední tři koruny," stěžuje si.

Je pátek 2. ledna kolem poledne a Miro se právě vrátil z pobočky Slovenské spořitelny, odkud se fronta lidí tlačí až do hloučku venku na náměstí.

"Vložit peníze nejde a vybrat si můžete jen z bankomatu. Bankovní systém na celém Slovensku ještě nefunguje, spustí se až 5. ledna," vysvětluje už asi posté zaměstnankyně Ľubica Šmlyová davu v přeplněné bance.

"Dnes pouze vyměňujeme slovenské koruny za eura." Jak dlouho tenhle nával potrvá? "Dnes, zítra, pozítří..." odhaduje s trpělivým úsměvem.

"Dejte do televize, že banky nejsou připravené!" volá na to z hloučku na novináře starší žena. "Ale jsou," oponuje mladík, kterého do fronty podle jeho slov vyhnalo jen to, že mu kamarád právě vrátil peníze. "Lidi ale všechno nechávají na poslední chvíli." 

Čtěte více: Den E je tu. Na Slovensku se začalo platit eurem 

Miro každopádně odešel z banky s nepořízenou. Chtěl si vybrat 20 euro, ale bankovní kartu nemá. Pozvání na pivo proto přijal rád.

Ostrůvek eura v moři národních měn. Nebýt sousedního Rakouska, jsou Slováci s eurem ve střední Evropě osamoceni
Ostrůvek eura v moři národních měn. Nebýt sousedního Rakouska, jsou Slováci s eurem ve střední Evropě osamoceni | Foto: Aktuálně.cz

"Jak se přestupuje na euro? Jako po červené - dobře," odpovídá trochu dvojznačně bodrý číšník v Mirově "domácí" krčmě. Když pak host platí útratu eurem, obrátí číšnice zvyklá desítky let na "korunáčky" oči v sloup.

"Půl roku všichni na všechno přikyvovali a pak hledí jak vyjevení, že cent je třicet halířů," stěžuje si zase číšník na to, jak se promítl vstup do eurozóny na jeho dýškách.

Slováci teď zkrátka prožívají zvláštní časy. V půlce ledna dostanou v eurech první výplaty za prosinec. Do šestnáctého ledna ještě budou moci všude platit i korunami. Do konce června jim pak už jen v bance rozmění korunové mince a až do konce roku bankovky. Pak se s korunou rozloučí.

"Bereme i koruny a vracíme jen eura. Mám to tady naházené všechno dohromady," ukazuje s úsměvem do pokladny číšnice púchovské restaurace Váh. Před chvílí naťukala na velký displej útratu v korunách, ten cenu automaticky "vyplivl" v eurech. Raději si ale sumu přepočítala na kalkulačce a spolu se zákaznicí se tomu docela nasmála. Podobná scéna je v těchto dnech na Slovensku běžná.

Čtěte více: Slováci se seznamují s eurem. Češi stále váhají

Úřady jsou ale o poznání klidnější. "Připravení jsme, máme aplikace, které nám dodala firma z Košic a garantuje je ministerstvo vnitra," vysvětluje Vojtech Chmelík, informatik městského úřadu Púchov, jak ovlivnilo přijetí eura chod byrokracie. "Co to bude znamenat prakticky, to se ale teprve uvidí," dodává opatrně.

Foto: Aktuálně.cz

"Nic nás nezaskočilo, všechno je v pohodě. Od 25. srpna všechno zobrazujeme duálně, ve dvou měnách," tvrdí pracovnice púchovského daňového úřadu. 25. prosince její úřad oznámil "duálně" také dražbu rodinného domu zabaveného v exekuci.

Dražba proběhla úspěšně, dům se 28. prosince prodal za 950 tisíc korun, a byl tak možná poslední nemovitostí na Slovensku, která se prodala za starou měnu. Od Nového roku se platí v eurech, informativně se ale budou ceny zobrazovat v korunách až do 16. listopadu.

Lidé se zkrátka učí. Třeba Miro má už ale ceny zažité: pivo - 67 centů, půl deci vodky - 54 centů, důchod - 405,10 euro, přivýdělek na fuškách - kolem 200 euro. "Není třeba se bát, vydržíme," shrnuje společný étos nového člena eurozóny číšník z krčmy Pod brezou.

 

Právě se děje

Další zprávy