Praha - Rakouská privátní banka Gutmann, která v květnu získala od České národní banky bankovní licenci, v Praze otevřela svoji pobočku. Klienty z České republiky má sice už několik let, dosud ale služby poskytovala z Vídně.
Do dvou let chce banka získat alespoň 100 klientů s majetkem přesahujícím jeden milion eur (cca 24,2 milionu korun). Ve srovnání s celkovým počtem klientů banky by měla česká pobočka mít podíl v řádech jednotek procent. Konkrétní čísla ovšem banka nezveřejňuje.
Cílovými klienty banky Gutmann budou zejména podnikatelé a jejich rodiny, manažeři, majetní privátní klienti, partneři vedoucích právních a daňových kanceláří, renomovaní sportovci a umělci nebo institucionální klienti.
"Cílem je mít dlouhodobý vztah s našimi klienty, kterým budeme majetek spravovat podle na míru sestavené strategie. Nemáme zájem o klienty, kteří chtějí jen krátkodobě investovat," říká šéf české pobočky Tomáš Končický.
Rakouská privátní banka Gutmann byla založena v roce 1922, specializuje se na správu majetku a je vedoucí privátní bankou v Rakousku. Z osmdesáti procent ji vlastní rodina Kahane, dalších 20 procent je v majetku celkem 12 partnerů. Nyní spravuje majetek v hodnotě přes 13 miliard eur (asi 318 miliard Kč).
Banka spravuje majetek klientů ze střední a východní Evropy, německy hovořících zemí a z Latinské Ameriky. Kromě Rakouska a ČR má banka ještě pobočky v Maďarsku a Rumunsku.
Čtěte také
- Boháči světa podle Forbesu: No. 1 má 1,3 bilionu korun
- Nejvíc multimilionářů je mezi majiteli firem
- Svatba, loterie, půda. Příběhy lidí, kteří zbohatli
Boj o horních dvacet tisíc
Podle dřívějších odhadů ČSOB je v Česku zhruba 17 tisíc osob, jejichž majetek určený k investování přesahuje deset milionů korun. Jejich počet by přitom v roce 2013 měl přesáhnout 20 tisíc. Klienty privátního bankovnictví je v Česku z celkového počtu majetných zhruba 8500 lidí.
I podle odhadů Raiffeisenbank má trh privátního bankovnictví v České republice obrovský potenciál. Raiffeisenbank dříve uvedla, že české privátní banky momentálně obsluhují jen asi pětinu ze všech aktiv, které by pod správou privátních bankéřů mohly být. Zbytek mají bohatí uložen v zahraničí nebo na účtech tuzemských bank mimo služby privátního bankovnictví.
Mezi hlavní tuzemské banky s privátním bankovnictvím patří ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank. Mezi hlavní zahraniční hráče na trhu zastoupené v ČR patří UBS, Lombard Odier Darier Hentsch a Deutsche Bank Österreich (dříve Sal. Oppenheim).
"Gutmann je první klasickou privátní bankou, která v ČR na základě licence otevřela pobočku. Ostatní zahraniční privátní banky působí v ČR pouze ve formě reprezentace," uvedli představitelé banky.
Na trh privátního bankovnictví nedávno vstoupila i Raiffeisenbank se značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Privátní bankovnictví Raiffeisenbank je určeno pro klienty s majetkem v bance přesahujícím 10 milionů korun.