Půjde o vyšší přídavky na děti žádat zpětně? Nikdo neví

Petr Kučera Petr Kučera
19. 7. 2009 10:40
Místo od července se přídavky zvýší asi až od října
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha- Kvůli nedávnému prezidentově vetu "protikrizového balíčku" se zatím nezvýší přídavky na děti.

Vyšší sociální podporu měly rodiny původně dostat už za červenec. Zároveň nedojde k mírnému rozšíření počtu rodin, které mají na přídavky nárok.

Jisté zatím není ani zvýšení daňové slevy na dítě.

Podle vetovaného zákona se přídavky na děti měly od července zvýšit o 50 korun měsíčně. Pro děti do šesti let tedy měly vzrůst na 550 korun, pro děti od 6 do 15 let na 660 korun a pro děti do 26 let na 750 korun.

Zároveň se měla zvýšit hranice příjmů pro nárok na tuto sociální dávku. Zatímco nyní dostávají rodičovský příspěvek rodiny s maximálně 2,4násobkem životního minima, od července se měla hranice mírně zvýšit na 2,5násobek.

Zvýšení částky i limitu příjmů mělo být jen dočasné - do konce roku 2010.

Po třech měsících nárok propadne

Poslanci mají o vetovaném zákoně znovu rozhodovat na nejbližší řádné schůzi sněmovny. Ta však začíná až 8. září, sociální demokraté proto pravděpodobně svolají mimořádnou schůzi už na srpen (schůzi svolává předseda sněmovny, nyní tedy zástupce ČSSD). K přehlasování veta je pak potřeba souhlasu nadpoloviční většiny celé sněmovny, tedy 101 poslanců.

Václav Klaus, ilustrační snímek.
Václav Klaus, ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Klaus vetoval šrotovné. Je diskriminační, řekl

Jestliže poslanci přehlasují prezidentovo veto a zákon schválí, nastane právě v oblasti přídavků na děti zajímavá situace. Jak vyplynulo z ankety Aktuálně.cz mezi navrhovateli z řad ČSSD i mezi úředníky ministerstva práce a sociálních věcí, zatím o ní prakticky nikdo netuší.

Část vetovaného zákona, týkající se zvýšení přídavků na děti, je totiž poměrně netypická výslovným určením období, od kdy se mají dávky snížit. Stanoví, že dávky se zvyšují od 1. července (počínaje dávkami za červenec), stejně jako se zvyšuje hranice příjmů pro jejich přiznání. Na rozdíl od většiny zbývajících ustanovení protikrizového balíčku tedy není účinnost změn určena ve stylu "první den kalendářního měsíce následujícího po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů", ale je dána napevno.

Poslanci přitom mohou vetovaný zákon přijmout jen v podobě, v jaké jej přijali původně - nemůžou v něm tedy dělat změny. Zvláště když zmíněné určení termínu (od 1. července) není uvedeno mezi závěrečnými či přechodnými ustanoveními zákona, ale přímo v jeho "těle".

Z odpovědi ministerstva práce a sociálních věcí vyplynulo, že úředníci si možné komplikace zatím neuvědomují. Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová nicméně později doplnila, že "nárok na výplatu dávek státní sociální podpory zaniká uplynutím tří měsíců ode dne, za který dávky náleží".

Pokud by tedy poslanci zákon opakovaně schválili a začal být účinný od září nebo října, mohli by lidé žádat o výplatu vyšších dávek zpětně - ve znění zákona by totiž zůstal původní 1. červenec. Pravděpodobně by se ale o ně museli sami aktivně přihlásit, úřad by jim doplatek za červenec až září neposlal automaticky.

Vyšší slevy na daně? Času dost

Součástí vetovaného zákona je také zvýšení slevy na dítě u daně z příjmů fyzických osob. Ta měla jít uplatnit zpětně při podání daňového přiznání za rok 2009. Pokud by tedy poslanci schválili protikrizový balíček v září, lidé by oproti původnímu plánu o nic nepřišli, protože zvýšenou slevu za rok 2009 můžou stejně uplatnit až na konci března 2010.

Sleva na dítě se měla zvýšit o 77 korun měsíčně na 967 korun (ročně se zvýší o 924 korun na 11 604 korun. Každý má nárok na tolik slev, kolik má dětí (slevu však může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Musí však jít o vyživované dítě žijící ve společné domácnosti s poplatníkem.

Opožděné schválení balíčku by neohrozilo ani další z méně známých změn, která je součástí vetovaného "balíčku". Zvýšení a prodloužení podpory v nezaměstnanosti totiž mělo být účinné až od letošního listopadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. Dnes premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy