Převod družstevních bytů může pokračovat do roku 2040

Petr Kučera Petr Kučera, pek
17. 6. 2009 14:01
Sněmovna souhlasí, zájemci o převod získají o 30 let více času
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti podle zákona požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou mít na uplatnění tohot práva ještě dalších 30 let. Původně měla tato lhůta vypršet již v příštím roce. Sněmovna dnes schválila návrh, aby se lhůta pro uplatnění práva na převod prodloužila z 1. července 2010 až do 31. prosince 2040. Novela ještě musí projít Senátem.

Návrh připravil poslanec ČSSD Miroslav Váňa. Vedl ho k tomu především fakt, že převádění bytů a nebytových prostor z vlastnictví bytových družstev do vlastnictví jeho členů nadále probíhá. Prodloužení se týká jen lidí, kteří o převod bytu požádali do roku 1995 a družstvo jej přesto dosud fakticky nepřevedlo.

"To znamená, že tomu, kdo podal výzvu o vydání bytu do vlastnictví a ta výzva byla uznána, se nyní prodloužila lhůta pro faktický převod bytu," popsala pro ČTK dnešní rozhodnutí sněmovny poslankyně Zdeňka Horníková. Tato lhůta měla skončit právě v příštím roce. Některá družstva nepřeváděla byty například kvůli nečinnosti nebo proto, že měla nesplacené dluhy v bance.

"Nová lhůta souvisí také s termínem posledních splátek úvěrů, které si bytová družstva vzala," vysvětlila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. "Splacení částky odpovídající dosud nesplaceným úvěrům včetně úroků je obligatorní součástí smlouvy o převodu bytu, přičemž je žádoucí zajistit, aby budoucím nabyvatelům byl ponechán zvýhodněný jednoprocentní úrok," uvedl Váňa v návrhu novely.

O převod bytu by mohl požádat i dědic nájemníka družstevního bytu. Pokud družstvo nesplní svou povinnost a nepřevede byt na nájemníka, který ho k tomu vyzval a splnil všechny související povinnosti, bude muset platit pokutu 100 korun za každý den prodlení.

Poslanci však neschválili návrh, aby lhůta pro uzavření smlouvy o převodu bytu byla nepromlčitelná. Nepodpořili ani návrhy, které měly změnit rozhodování ve společenstvích vlastníků bytových jednotek.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Nájemníci si sami zaplatí drobné opravy do 500 korun
Byty zlevnily až o pětinu, nejvíc ve starých panelácích

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy