Dávky pomoci v hmotné nouzi
Jsou to:
- příspěvek na živobytí
- doplatek na bydlení
- mimořádná okamžitá pomoc
Příspěvek na živobytí: Nárok na něj mají lidé, kterým po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nezbude částka na živobytí. Nárok se hodnotí individuálně podle příjmů, výdajů, sociálních a majetkových poměrů. Vyplácí se i opakovaně, po dobu trvání nepříznivé sociální situace.
- Stát doplatí příjmy do výše životního minima, které bude od dubna 3860 korun.
Dokládá se vyplněná žádost a občanský průkaz. Součástí žádosti je celá řada potvrzení - například o potvrzení o měsíčních příjmech za poslední tři měsíce, předpis úhrad spojených s užívaným bytem a doklady zaplacení za předchozí tři měsíce, ale třeba i potvrzení o zdravotním stavu, studiu, sociálních a majetkových poměrech.
Doplatek na bydlení: Dostane ho ten, komu peníze na bydlení nestačí, ani když pobírají příspěvek na bydlení. Mohou ho využít i lidé, kteří žijí v podnájmu nebo na ubytovně. Podmínkou je, že žadatel pobírá příspěvek na živobytí. Dokládají se stejná potvrzení jako u příspěvku na živobytí.
Mimořádná okamžitá pomoc: Jde o jednorázovou dávku, o kterou mohou žádat i lidé, kteří nejsou v hmotné nouzi. Týká se například lidí, které postihla živelní pohroma, nebo lidí, kteří se do běžného života vracejí například z dětského domova či vězení.
- O její výši rozhodnou úředníci podle konkrétního případu. Často se odvíjí od životního a existenčního minima. Může ale být až patnáctinásobek životního minima.
Pokud je žadatel v hmotné nouzi, může z této dávky zaplatit třeba dětský tábor, lyžařský kurz dětí nebo si za to koupit vybavení domácnosti, třeba sporák, ledničku, a to až do částky desetinásobku životního minima.