Pražané si připlatí za teplo až stokorunu měsíčně

Petr Kučera Petr Kučera, pek
22. 12. 2009 13:10
Když klesne cena paliva, opět zlevníme, slibuje firma
Pražská teplárenská, a.s.
Pražská teplárenská, a.s. | Foto: Oficiální stránky PT

Praha - Nový ceník pro rok 2010 dnes oznámila společnost Pražská teplárenská. A zákazníky nepotěšila. Cena pro domácnosti vzroste v průměru o 1,1 procento na 432 korun za gigajoule bez DPH.

"Normální domácnost v Praze bude platit v závislosti na lokalitě o 20 až 100 korun měsíčně více, přičemž toto navýšení již zahrnuje také zvýšení sazby DPH o jeden procentní bod," uvedla Pražská teplárenská na svém webu.

"V případě, že by došlo během roku 2010 k poklesu cen vstupů, bude Pražská teplárenská samozřejmě tuto změnu reflektovat," slibuje firma.

Pražská teplárenská zásobuje teplem téměř 40 procent pražských domácností.

Od letošního ledna zvýšila Pražská teplárenská ceny v průměru o 9,5 procenta, od dubna je pak díky vývoji na energetických trzích zlevnila o 5,1 procenta.

Ceny tepla určují regionální dodavatelé a v rámci České republiky se značně liší. Odlišné jsou také změny cen od ledna 2010, většinou však vzrostou. Zatímco například v Českých Budějovicích nebo Hradci Králové zdraží více než o desetinu, v České Lípě zlevní o téměř čtyři procenta a ve Vyškově dokonce o osm procent. Podle odhadů Energetického regulačního úřadu vzroste spíše cena tepla z uhlí než z plynu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Připravte si peněženky. Teplo pro domácnosti zas zdraží
Senát v režii lobbistů přihrál miliardy teplárnám
Lidé ušetří za plyn tisíce, RWE zlevní o 0,6 procenta
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy