Povinný obsah autolékárniček se rozšíří. Už v létě

Petr Kučera Petr Kučera
14. 5. 2009 16:20
Česko následuje Slováky, kde nová vyhláška platí od května

Praha - Novou vyhlášku, upravující povinné náležitosti autolékárniček, dokončuje i české ministerstvo zdravotnictví. Následuje tak slovenské kolegy, jejichž vyhláška je účinná od začátku letošního května.

Řidiči budou muset v lékárničce vozit přehledný obrázkový a textový návod na poskytnutí první pomoci při autonehodě. Půjde tedy o českou obdobu slovenské Karty první pomoci. "Návod je stručný, protože předpokládá, že řidiči mají první pomoc v náplni výuky v autoškole. Na místě nehody jim má pouze připomenout základní postup v případě zmatku či paniky," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Přední strana slovenské Karty první pomoci. Grafický návrh české obdoby zatím není k dispozici
Přední strana slovenské Karty první pomoci. Grafický návrh české obdoby zatím není k dispozici | Foto: Aktuálně.cz

Doporučení od záchranářů

Součástí povinné výbavy autolékárničky se na návrh záchranářů nově stane také termoizolační fólie. Ta může chránit zraněnou osobu před prochladnutím, lze ji použít také jako podložku. „Její cena se pohybuje v řádech korun, přitom dokáže zachránit život," dodává Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Alternativou k resuscitační roušce se stane resuscitační maska, řidič si bude moci vybrat (dodatečně upřesněno - pozn. red.). Naopak z povinných náležitostí zmizí špendlík, který je podle odborníků zbytečný. "Obvazy a náplasti jím není třeba spojovat, k jiným účelům se nevyužívá," vysvětluje Sršeň.

Vyhláška také zavede větší nůžky. "Ty dosavadní nemají pro potřeby práce s obvazy a náplastmi využití, a pro případné rozstřihnutí bezpečnostního pásu a oděvu nejsou dostatečně velké a kvalitní. Proto jsou nově definovány tak, aby byly schopny rozstřihnout třeba pás. Půjde o nůžky se sklonem v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty o délce 15 centimerů," upřesňuje Sršeň.

Změny podle mluvčího reagují na fakt, že už několik let neexistují v Česku normy platné pro zdravotnické prostředky. "Toho někteří výrobci v zájmu snížení ceny využívají a požadovaný obsah lékárničky nahrazují méně kvalitními výrobky," říká.  Například škrtidla budou muset mít takovou délku a šířku, aby byly funkční a nepůsobily naopak komplikace.

Výměna nespěchá

Podle ministerských plánů začne být nová vyhláška účinná nejpozději od letošního září, možná už v srpnu. Nový obsah bude povinný jen pro výrobce či prodejce lékárniček. Řidiči, kterým ještě nevypršelo „datum spotřeby" jejich lékárničky, si ji povinně doplňovat nemusí. Pokud si však koupí novou, musí už odpovídat novým pravidlům. Ostatní řidiči získají na obměnu čas přinejmenším do konce roku 2010.

Narozdíl od slovenských kolegů však zástupci českého ministerstva dopravy jasně říkají, že obsah autolékárničky bude povinný pouze pro auta registrovaná v Česku. Před národními zákony má totiž přednost Vídeňská úmluva o silničním provozu. "Zatímco dopravní pravidla, například nejvyšší povolená rychlost nebo povinné autosedačky, platí pro všechny řidiče projíždějící danou zemí, tak povinná výbava a další technické náležitosti se řídí jen státem registrace vozidla," upozorňuje Ptačinský.

Součástí změn je také úprava další povinné výbavy auta. Nově tam přibude reflexní vesta a formulář záznamu o dopravní nehodě. Naopak "vypadnou" náhradní žárovky (přinejmenším pro motocyklisty) a rezervní kolo (pokud řidič poveze sadu na opravu defektu nebo má k dispozici nepřetržitý servis).

Foto: ŘSD
Čtěte také:
Slovenský chaos: Jakou autolékárničku musejí mít Češi?
Jedete na Slovensko? Pozor na nové dopravní předpisy
K moři levněji, Slovinsko změní dálniční známky
Měníte auto? Zaplacenou známku vám nevrátí, ručení ano

 

Právě se děje

Další zprávy