K moři levněji, Slovinsko změní dálniční známky

Petr Kučera Petr Kučera, pek
2. 4. 2009 12:15
Týdenní známka však přijde na 15 eur

Slovinsko s největší pravděpodobností zavede od 1. července dálniční známky i na kratší dobu než dosavadních půl roku. Díky tomu ušetří řidiči, kteří Slovinskem pouze projíždějí například při cestě do Chorvatska.

Ministr dopravy Patrick Vlačič podle slovinské agentury STA řekl, že země vyhoví požadavkům Evropské unie. Ta kritizovala, že Slovinsko od loňského července nemá - na rozdíl od jiných členských států - levnější alternativu pro řidiče, kteří zemí jen projíždějí. Musejí si totiž koupit přinejmenším půlroční známku za 35 eur (roční pak přijde na 55 eur).

Evropská unie kvůli sporu pozastavila Slovinsku dotace na výstavbu nových dálnic. Ministr Vlačič nyní uznal, že země si nemůže dovolit o tyto desítky milionů eur přijít. Navíc jí v době finanční krize hrozí i výpadky příjmů z dosavadních dálničních známek, protože čím dál více turistů už vymýšlí způsoby, jak zpoplatněné slovinské dálnice objet.

Podobnému nátlaku Evropské unie na „kratší známky" v minulosti podlehlo i Rakousko.

O zavedení týdenních známek je už prakticky rozhodnuto, definitivně jasno ale není o ceně. Slovinská vláda navrhuje 15 eur za týdenní známku, což je opět výrazně více než v okolních zemích. Zároveň chce zrušit půlroční známku a výrazně zdražit celoroční - ze současných 55 na 95 eur.

Rakouský autoklub ÖAMTC přinesl aktuální porovnání cen dálničních známek v sousedních zemích:

Podle prvních ohlasů z rakouského a chorvatského tisku navíc řidiči, jedoucí na dovolenou, výrazněji neušetří. Dosud zaplatili 35 eur za půlroční známku. Od července si budou moci koupit týdenní známku, ale z dovolené se pravděpodobně budou vracet až osmý den. Pokud by si museli koupit další týdenní známku za 15 eur, ušetřili by celkově jen pět eur.

Za jízdu bez dálniční známky přitom řidičům hrozí pokuta až 800 eur. Známku musejí mít auta do 3,5 tuny, těžší vozy platí mýtné.


Silnice R55 u Olomouce
Silnice R55 u Olomouce | Foto: ŘSD
Čtěte také:
Do Chorvatska snadněji, děti už nepotřebují formuláře
Od dubna budou už jen nové pasy s otisky prstů

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy