Praha - Penzijní fond se státní garancí si bude moci účtovat poplatek maximálně 0,3 procenta objemu spravovaných aktiv. O dohodě vládních stran píší Hospodářské noviny. Toto číslo je přitom výrazně nižší, než s jakým se původně počítalo (0,9 %).
Vysoké poplatky mohou lidem umazat značnou část zhodnocení a po započtení inflace je snadné na spoření v konečném důsledku dokonce prodělat, připomínají HN.
Pokud bude člověk s průměrnou mzdou 25 tisíc korun do fondu po dobu 30 let každý měsíc posílat pět procent své hrubé mzdy, tedy 1250 korun, zaplatí na poplatcích celkem 36 tisíc korun, spočítal deník.
Fond se státní garancí má být součástí důchodové reformy, má investovat do státních dluhopisů - tedy relativně nejbezpečnějším, ale také obecně nejméně výnosným způsobem.
Čtěte také: Na reformě penzí vydělají hlavně lidé s vyššími příjmy VV ustupují: Státem krytý penzijní fond nebude Kalousek ustupuje z reformy penzí, bude jen kosmetická |
Lidé, kteří se rozhodnou spořit v soukromém penzijním fondu, si budou moci zvolit mezi čtyřmi druhy, rozdělenými právě podle míry rizika a předpokládaného výnosu. Kromě fondu státních dluhopisů má jít o fond konzervativní, vyvážený a dynamický
Ministr financí Kalousek podle Hospodářských novin připouští, že má „konkrétní představu" o povolené výši poplatků ve třech zbylých druzích fondů, ale zatím ji nechce sdělit. Věci veřejné říkají, že původní návrhy ministerstva financí jsou příliš vysoké - od 0,9 do 1,5 procenta.