Kolik zaplatíte za benzin na dovolené? Nový přehled cen v Evropě

Jiří Kropáček Ekonomika Jiří Kropáček, Ekonomika
9. 8. 2017 6:40
Mapa ukazuje, kolik stojí benzin a nafta podle německého autoklubu ADAC. Vyplatí se vám natankovat už v Česku plnou nádrž.
0 %100 %

Praha - Pohonné hmoty jsou v Česku v porovnání s dalšími evropskými státy podprůměrně levné. Ukazuje to přehled, který on-line deník Aktuálně.cz připravil podle údajů německého automotoklubu ADAC o průměrných cenách v jednotlivých zemích.

Nejlevnější benzin mohou řidiči nakoupit v Bělorusku, kde litr vyjde v přepočtu na 62 centů, a v Rusku (66 centů). V Česku je to 1,11 eura a na sousedním Slovensku dokonce 1,28 eura. Naopak nejdražší je benzin na Islandu (1,74 eura), v Norsku a Nizozemsku (shodně 1,61 eura).

Na Islandu vyjde nejdráže i nafta (1,62 eura), nejlevnější je pak v Moldavsku (0,57 eura). V Česku přijde litr na 1,06 eura.

Ze sousedních zemí je oproti Česku levnější jen Polsko s cenou benzinu 1,06 eura za litr a nafty 1,01 eura za litr. Průměrné ceny srovnatelné s tuzemskými má ještě Rakousko.

Oblíbené cíle dovolených - Chorvatsko, Slovinsko a především Itálie - jsou pro řidiče dražší než tankování v Česku.

Údaje o průměrných cenách paliva za jednotlivé země mohou být samozřejmě zavádějící. Mohou obsahovat třeba i data ze skrytých pump například pro kamionové dopravce.

V řadě zemí jsou velké rozdíly mezi levnými a drahými pumpami. Platí to vedle Česka i pro Německo či Rakousko. Tam může benzin na vytížené dálnici vyjít o deset korun dráž než někde u supermarketu. Třeba v Maďarsku je takový rozdíl sotva třetinový. Čerpací stanice na dálnicích či u hlavních tahů jsou každopádně výrazně dražší než ty, které jsou dál od nich.

S údaji o průměrné ceně lze naopak velmi dobře pracovat ve Slovinsku a Chorvatsku. V první zemi jsou ceny stejné na všech čerpacích stanicích bez ohledu na umístění nebo značku a na každý týden je vyhlašuje tamní ministerstvo. V druhé zemi je to podobné, rozdíly u jednotlivých pump jsou minimální.

Do cenové mapy se dostanete po kliknutí v úvodu článku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy