ČNB vydala zlatou pamětní minci. Připomíná 1100 let od úmrtí kněžny Ludmily

ČTK ČTK
14. 9. 2021 11:51
Česká národní banka v úterý vydala zlatou minci v hodnotě 10 000 korun k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily. Jde o zlatou minci s nejvyšší nominální hodnotou v aktuálním emisním období centrální banky pro roky 2021 až 2025. K dispozici je 12 300 mincí. Autorem mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Informovala o tom Česká národní banka.
Česká národní banka vydala zlatou minci v hodnotě 10 000 korun k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily.
Česká národní banka vydala zlatou minci v hodnotě 10 000 korun k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily. | Foto: Česká národní banka

Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou, která je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardním provedení cena 46 090 korun.

Mince budou k dispozici ve dvojím provedení, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou, ČNB vydá 8500 mincí. Dalších 3800 mincí bude ČNB nabízet v běžném provedení s vroubkovanou hranou.

Zlatá mince věnovaná kněžně Ludmile je v pořadí čtvrtou pamětní mincí ČNB v tomto emisním období (2021-2025) a zároveň mincí s nejvyšší nominální hodnotou. Nominální hodnotu 10 000 korun bude mít v aktuálním emisním období ještě mimořádná stříbrná mince ke 100. výročí založení Velké Prahy, kterou ČNB vydá letos na konci listopadu.

ČNB vydala zlatou minci v hodnotě 10 000 korun k připomenutí výročí úmrtí kněžny Ludmily.
ČNB vydala zlatou minci v hodnotě 10 000 korun k připomenutí výročí úmrtí kněžny Ludmily. | Foto: Česká národní banka

Ludmila, manželka prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I., byla babičkou a po smrti svého syna Vratislava také vychovatelkou knížete Václava, patrona českého národa a symbolu české státnosti. Její vliv na Václava byl jablkem sváru mezi ní a Václavovou matkou Drahomírou, na jejíž přání byla Ludmila 15. září 921 zavražděna na hradě Tetín, kde byla původně i pochována.

Po zvěstech, že nad jejím hrobem dochází k zázrakům, byly její ostatky na přání knížete Václava převezeny na Pražský hrad. Ve 12. století byla Ludmila jako první žena v českých dějinách svatořečena.

Lidé čekali na výroční mince. Fronta k ČNB měla téměř půl kilometru (video z roku 2019)

Lidé čekali na výroční mince. Fronta k ČNB měla téměř půl kilometru | Video: Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Zástupci vysokých škol nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky, nepočítá totiž s přidáním peněz

Zástupci vysokých škol kritizují výhled rozpočtu na roky 2023 a 2024. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na tyto roky s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení.

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy