Pět týdnů dovolené, to je nejčastější benefit v Česku

Petr Kučera Petr Kučera
19. 12. 2011 11:32
Průzkum ukazuje, jaké výhody poskytují tuzemské firmy svým zaměstnancům
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - Nejpopulárnějším zaměstnaneckým benefitem v Česku je pátý týden dovolené - tedy týden navíc oproti zákonem stanovenému minimu.

Vyplývá to ze studie PayWell společnosti PwC, které se zúčastnilo 125 společností z 14 sektorů.

Druhým nejčastějším benefitem jsou stravenky. Následují občerstvení na pracovišti a penzijní připojištění.

"Novým trendem jsou benefity, které mají zaměstnancům usnadnit skloubení práce a péče o děti, například příspěvek na školné, chůvu či jesle," říká Andrew Krenek, ředitel v oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC Česká republika.

"Zaměstnanci oceňují zejména takové benefity, z nichž mají hmatatelný užitek," vysvětluje Krenek.

Pátý týden pro čtyři pětiny lidí

Pátý týden dovolené jako benefit poskytují zaměstnancům přes čtyři pětiny (82 %) firem, ukázal průzkum.

Nadstandardní dovolenou nabízejí zejména farmaceutické firmy, finanční instituce, včetně pojišťoven, společnosti v oblasti chemického průmyslu, v sektoru logistiky či rychloobrátkového zboží.

Hromadné čerpání dovolené využívá zhruba pětina (21 %) společností, přičemž průměrná délka hromadné dovolené je 10 dní.

Stravenky na druhém místě

Tři čtvrtiny (76 %) společností poskytují zaměstnancům stravenky. Denní hodnota jedné stravenky dosahuje v průměru 75 korun.

Firmy, které mají vlastní stravovací zařízení, přispívají v průměru 46 korunami denně. Vlastní stravovací zařízení mají nejčastěji logistické společnosti a průmyslové podniky.

Připojištění jen s podmínkou

Příspěvek na penzijní připojištění nabízí zaměstnancům už 72 procent zaměstnavatelů.

Stále více z nich usiluje o to, aby se zaměstnanci na tomto benefitu podíleli svými příspěvky. Zatímco v loňském roce vyžadovalo příspěvek ze strany zaměstnance 29 % společností, letos jej vyžaduje 62 % společností.

"Tento rostoucí trend vychází ze snahy zaměstnavatelů angažovat zaměstnance do poskytovaných výhod, a maximálně tak zajistit, že benefity, které dostávají, opravdu chtějí a využívají," říká Andrew Krenek.

Firmy přispívají na penzijní připojištění měsíčně v průměru 1730 korunami vrcholovému managementu, 740 korunami střednímu managementu a 600 korunami ostatním zaměstnancům. Tento příspěvek využije v průměru 65 % zaměstnanců.

Vyberte si sami

Téměř třetina společností provozuje systém Cafeteria čili volitelné zaměstnanecké výhody.

Lidé si mohou vybírat z mnoha různých benefitů - téměř v žádné firmě mezi nimi nechybí příspěvek na sportovní vyžití, kulturní akce a rekreaci.

O oblíbenosti tohoto systému svědčí i fakt, že v zaměstnanci v rámci cafeteria systému v průměru vyčerpají 99 % svého rozpočtu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Správce Březinova ostravského areálu poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy