Patnáctiletí si snadněji dohodnou práci. Vláda ruší omezení v občanském zákoníku

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 5. 10. 2015 20:05
Podle vládou schváleného návrhu se mají vrátit pravidla, která v Česku platila do konce roku 2013. Ta sice zakazují nastoupit do práce dříve, než člověk ukončí povinnou školní docházku, neomezují ale samotný termín sjednání smlouvy. Skončit má také pravidlo, podle něhož může pracovní smlouvu (dohodu) osoby mladší šestnácti let zrušit její zákonný zástupce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Mladí lidé si po patnáctých narozeninách snadněji domluví brigádu nebo jinou práci. Počítá s tím novela občanského zákoníku, jejíž návrh dnes schválila vláda a nyní zamíří do Poslanecké sněmovny. Novela odstraňuje právní komplikace, které od začátku loňského roku přinesl nový občanský zákoník.

Od ledna 2014 zákoník uvádí, že pracovní poměr nebo jiný pracovněprávní vztah (typicky brigádu podle takzvané dohody) může sjednat osoba starší patnácti let, pokud ukončila povinnou školní docházku. „Pro ostatní školáky starší patnácti let to sice výslovně nezakazuje, na smlouvě by se ale měl podepsat také jejich zákonný zástupce, tedy nejčastěji rodič,“ říká podnikový právník Jan Beneš.

Podle vládou schváleného návrhu se mají vrátit pravidla, která v Česku platila do konce roku 2013. Ta sice zakazují nastoupit do práce dříve, než člověk ukončí povinnou školní docházku, neomezují ale samotný termín sjednání smlouvy. „Toto omezení se po dovršení patnácti let jeví jako nadbytečné a limitující z hlediska pracovního uplatnění osob, které po ukončení povinné školní docházky nemíní pokračovat v dalším vzdělávání,“ uvádí ministerstvo spravedlnosti. Jednodušší bude třeba také sjednání letních brigád.

Skončit má také pravidlo, podle něhož může pracovní smlouvu (dohodu) osoby mladší šestnácti let zrušit její zákonný zástupce, „pokud to je nutné v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého“. To přináší od roku 2014 nejistotu jak u zaměstnanců, tak u zaměstnavatelů, protože „třetí osoba“ může pracovní poměr zrušit z poměrně obecně uvedených důvodů. Podle ministerstva spravedlnosti tím klesla motivace firem sjednávat práci s mladšími lidmi.

Na zbytečnosti tohoto pravidla se shodují odbory i zaměstnavatelské svazy. Podle nich je nepraktické i z jiného důvodu: Ke zrušení poměru rodičem je totiž potřeba přivolení soudu, což znamená zdržení. I kdyby se všechno stihlo do šestnáctých narozenin, týkalo by se takové zrušení jen konkrétního pracovního poměru – nezletilý by tedy okamžitě mohl uzavřít jinou smlouvu. Předchozí úprava platná do konce roku 2013 přitom nepřinášela v praxi problémy.

 

Právě se děje

Další zprávy