Odbory dál trvají na růstu platových tarifů o deset procent. Nebrání se ale "rozumnému kompromisu"

ČTK ČTK
7. 8. 2018 12:43
Odboráři měli o platech jednat s novou ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD), která ale dnes odpoledne schůzku zrušila.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Odbory dál trvají na zvýšení platových tarifů ve veřejném sektoru o deset procent od října, pro učitele pak o 15 procent. Odvolávají se na aktuální ekonomickou predikci ministerstva financí z konce července, která pro příští rok počítá s růstem objemu peněz na výdělky o 8,3 procenta místo původních 6,5 procenta.

Dnes to řekl mluvčí odborářů veřejné sféry a předák úřednických odborů Pavel Bednář. Odboráři měli dnes o platech jednat s novou ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD), která ale dopoledne schůzku zrušila.

"Budeme dál prosazovat deset procent. Je to vyjednávací pozice," uvedl Bednář. Podle něj se odboráři nebrání nalezení "rozumného kompromisu". Vládní návrh se zvýšením sumy na platy a šest procent, kdy by dvě procenta putovala do tarifů, čtyři procenta do odměn a jednotlivým profesím by se přidávalo rozdílně, je pro odbory nepřijatelný. "Dvouprocentní zvýšení nepokryje ani inflaci," podotkl Bednář.

Ministerstvo financí zveřejnilo koncem července aktualizovanou ekonomickou predikci. Podle ní by průměrná míra inflace letos měla činit 2,2 procenta a příští rok 2,3 procenta. V minulé predikci to bylo pro příští rok 1,9 procenta. Objem mezd a platů by se měl zvednou letos o 9,3 procenta, původně ministerstvo financí očekávalo 7,7 procenta. V roce 2019 by zvýšení mělo být podle predikce o 8,3 procenta místo původního očekávání o 6,5 procenta.

Ministerstvo práce propočítalo tři varianty přidávání - nejvyšší odborářskou s přidáním o deset procent, vládní a kompromisní. Prezident Miloš Zeman se s Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) na své nedávné schůzce shodli na tom, že desetiprocentní zvýšení by nebylo adekvátní.

Maláčová už dřív řekla, že vládní ČSSD a ona jako její ministryně požadavek odborů na růst o deset procent ale podporují. Dnešní jednání s odboráři nová šéfka resortu dopoledne zrušila. Ministerstvo práce důvody zrušení neupřesnilo.

Přidání o jedno procento představuje asi miliardu korun na platy navíc. Odboráři vidí v navrhovaném rozpočtu na příští rok rezervy. Podle Bednáře je například naddimenzovaná suma na stavby a nestihne se v příštím roce využít.

Podle některých opozičních stran a podnikatelů je naopak ve státním rozpočtu se schodkem 50 miliard korun na různé investice peněz málo. "Od toho je ministerstvo financí, aby prostředky našlo. My jsme poukázali na stavebnictví, možností v návrhu rozpočtu je ale víc," řekl Bednář.

Na posledním jednání s vládou se odbory v červenci dohodly, že by rozhodnutí o podobě přidání mohlo padnout v půli srpna. Termín jednání předáků se členy kabinetu zatím stanovený není.

Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634 700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31 968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29.840 korun hrubého. Částky jsou vyšší než v soukromém sektoru.

Požadavek na plošné přidávání o deset procent ve veřejném sektoru kritizují podnikatelé. Podle nich neodpovídá očekávanému růstu příjmů státu a platy by se měly zvyšovat podle výkonu.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy