Nižší paušály a bez vratek, plánuje Kalousek pro OSVČ

Petr Kučera Petr Kučera
8. 1. 2012 13:29
Kdo by chtěl mít zachovány bonusy, musel by vést řádné účetnictví, navrhne ministr
Foto: Jan Langer

Praha - Takzvané výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné by se měly snížit zhruba na úroveň, na níž byly do roku 2005. Plánuje to ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Současně by lidé, kteří tyto paušály uplatňují, přišli o možnost získat od státu vratky na daních, zejména daňový bonus na vyživované dítě.

Kdo by chtěl mít zachovány bonusy, musel by tedy vést řádné účetnictví o skutečných daňově uznatelných výdajích, řekl Kalousek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Kalousek zkusí toto zpřísnění prosadit nejdříve pro daňové období roku 2013, pokud najde podporu koaličních partnerů. Daní z příjmu za rok 2012 se už změny dotknout nemohou.

Proti zneužívání

Ministr zdůraznil, že zvažované opatření nemíří proti poctivým živnostníkům, ale proti zneužívání velkoryse nastavených paušálů.

"Ty nemají v Evropě ani ve světě obdobu. A při spojení s možností slev a bonusů pak dochází k situacím, kdy živnostník má sice příjem dva miliony korun ročně, ale po uplatnění 80% paušálu a výhod na manželku a dvě děti nejenže nemusí platit na daních ani korunu, ale ještě dostane od státu kolem 13 tisíc korun," vysvětlil Kalousek v Otázkách Václava Moravce.

Takzvaná šedá ekonomika a zneužívání podnikání na živnostenský list, typicky v pohostinství, je velkým problémem také například podle Zbyňka Frolíka, podnikatele a člena představenstva Svazu průmyslu. Nejde přitom jen o nižší příjmy státu v současnosti, ale také budoucí požadavky těchto lidí na státní podporu kvůli nízkým důchodům.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Bič na přemnožené podnikatele, je tu zákaz švarcsystému
Kalousek připustil další škrty, musí ušetřit 30 miliard

"Chceme rovné podmínky pro všechny," podotkl Kalousek. Dosavadní systém podle něj výrazně zvýhodňuje osoby samostatně výdělečně činné a zejména ty, které tak vysoké náklady ve skutečnosti nemají a pracují na takzvaný švarcsystém.

Pro živnostníky jen čtvrtinu

Do roku 2005 si mohli zemědělci paušálně odečítat jako náklady 50 procent příjmů, živnostníci a svobodná povolání 25 procent. Lidé s příjmy z autorských honorářů pak 30 procent, s příjmy z pronájmu 20 procent.

Nyní si mohou řemeslní živnosti odečítat 80 procent, zemědělci a ostatní živnosti 60 procent, svobodná povolání a autoři 40 procent, pronajímatelé 30 procent.

V čem vlastně spočívá kouzlo výdajových paušálů?

Osoby samostatně výdělečně činné se mohou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.

V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.

Druhá varianta - paušály - je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že daňově uznatelné náklady (související s dosažením a udržením zisku) tvoří určité procento z příjmů.

Paušály však mohou být nevýhodné pro podnikatele, kteří ve skutečnosti měli v daném roce ještě vyšší výdaje.

 

Právě se děje

Další zprávy