Německo a eurozóna hlásí rekordní ekonomický optimismus

Petr Hlaváč, analytik společnosti X-Trade Brokers
20. 8. 2009 7:30
Události na finančních trzích pohledem analytika
Foto: Reuters

Pohledem analytika - Srpnový ZEW index ekonomického sentimentu za Eurozónu dosáhl hodnoty 55 bodů, jeho německý „bratr" pak vystoupil dokonce ještě o bod výše (Graf 1). Jedná se v obou případech o maximum za posledních 40 měsíců. Průzkum provádí německá instituce Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung mezi zhruba 350 investory a analytiky, přičemž se ptá na výhled ekonomiky v budoucích 6 měsících.

Ačkoliv výsledky německé verze a verze za celou Evropskou měnovou unii jsou spolu silně korelovány, investory bývají považovány za důležitější výsledky německé. Ekonomika našeho největšího souseda je totiž brána jako barometr evropského hospodářství.

Foto: X-Trade Brokers

Akcie na starém kontinentě reagovaly na oba indexy mírným růstem, který následoval po pondělním mohutném výprodeji akciových titulů. Dokonce i hlavní americké indexy, jako je Dow Jones Industrial Average, zahájily středeční obchodní seanci růstem, ačkoliv data z domácího trhu nemovitostí nebyla dobrá. Posílily i akciové burzy v Asii. Očekávání zvýšení budoucí agregátní poptávky, a tedy i spotřeby komodit, poslalo jejich ceny také nahoru. Z toho těžily akcie těžařských společností jako Rio Tinto nebo BHP Billiton.

Výsledky výše zmíněných dvou ukazatelů jsou v souladu s jiným indikátorem sentimentu - s Bloomberg Professional Global Confidence Indexem, který byl publikován minulý týden a který dosáhl také rekordních hodnot. Investoři a analytici mají zkrátka dobrou náladu a kladná očekávání a domnívají se, že „party" může zase začít. Mnozí jsou toho názoru, že recese je u konce.

Navíc německá ekonomika poskytla minulý týden velmi dobré výsledky HDP za druhý kvartál, který dokonce mezičtvrtletně mírně vzrostl. Vzmáhají se i tovární objednávky. Co je však pro Německé hospodářství také velmi podstatné, je, že rostou exporty, což je tradiční tahoun obchodu otevřené německé ekonomiky. Dobré ekonomické ukazatele u našich sousedů jsou také pozitivní zprávou pro Českou republiku. Německo je totiž náš hlavní obchodní partner a exporty do Německa jsou pro naše hospodářství naprosto zásadní (připomínám, že podíl vývozů na HDP je v ČR přes 70%).

Představitelé centrálních bank a vlád nešetří ve svých vyjádřeních optimismem. Avšak situace není tak kladná, jak se nám snaží mnozí dokázat. Stačí se např. podívat místo na mezikvartální změny HDP na změny meziroční a uvidíme, že recese u konce není. I já však souhlasím, že je jen otázkou času, kdy globální ekonomika poroste i na meziroční bázi. Bohužel nová konjunktura může mít velmi krátkého trvání.

Bude totiž do značné míry dána gigantickými státními stimuly ekonomiky. Fiskální expanze však vytlačuje soukromé výdaje a všudypřítomná monetární expanze zase nabádá podnikatele k nesmyslným investicím, které se později ukážou jako zcela neopodstatněné a budou muset být odbourány. Až skončí pumpování peněz do ekonomiky, což někdy bude muset, potom zjistíme, že ekonomika se znovu propadá. Jako „třešnička na dortu" nás navíc budou strašit nahromaděné ohromné veřejné dluhy.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Hlaváč
autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers
 

Právě se děje

Další zprávy