Poškozená nebo už neplatná. Kdy může prodavač odmítnout bankovku a co s ní dál

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 1. 2023 13:48
Zkontrolujte si své úspory pod polštářem. V oběhu je stále více než 47 milionů bankovek, které přestaly platit už loni v létě. Lidé je poznají podle úzkého stříbřitého proužku, který bankovku vertikálně protíná. Obchodníci je už nevymění a majitelé proto musí se starými penězi zamířit do banky. Podobně jako s těmi natrženými, ohořelými, pomalovanými či jinak poškozenými platidly.
Finance. Ilustrační foto
Finance. Ilustrační foto | Foto: Martina Křížová

Poškozené bankovky, které obchodník musí vzít

  • Obchodníci, právnické osoby, jsou podle Denisy Všetíčkové povinni přijmout bankovky opotřebené oběhem - tedy například ty pomačkané, zašpiněné nebo takové, kterým chybí maximálně část nebo části okraje na obvodu bankovky. 

"Za běžné poškození označujeme takové, kdy je bankovka natržená, přetržená, tedy složená ze dvou částí, které nepochybně patří k sobě, popsaná, pomalovaná, potištěná, proděravělá nebo necelá, ale její plocha je větší než 50 procent," popisuje dále mluvčí centrální banky.

Obchodníci, kteří jsou fyzickými osobami podnikajícími, mohou odmítnout všechny běžně poškozené i nestandardně poškozené tuzemské bankovky, stejně jako poškozené mince.

Musí je ale vyměnit na pokladnách všech sedmi územních zastoupení ČNB a rovněž v bankách provádějících pokladní operace. 

 

Právě se děje

Další zprávy