Kupujte zvěřinu za výhodné ceny, láká Čechy stát. Maso z lesů je opředeno mýty, tvrdí

Ekonomika Ekonomika
11. 8. 2020 12:23
Stát chce Čechy nalákat na konzumaci zvěřiny. Pomoci k tomu má projekt Lesů ČR a Vojenských lesů a statků ČR zvaný Z lesa na stůl. Od minulého týdne je v rámci něj možné nakoupit jelení, dančí, srnčí, mufloní, bažantí nebo třeba maso z divočáků na celkem 65 prodejních místech po celé zemi. Češi přitom v porovnání s ostatními zeměmi zvěřinu jedí jen velmi málo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Češi jsou milovníci masa, průměrně ho za rok na hlavu zkonzumují přes 80 kilogramů. V případě zvěřiny jen to ale jen asi kilogram.

"Že je maso ze zvěře ulovené ve volné přírodě nedostupné a drahé, je mýtus, který státní lesníci právě vyvracejí. Dodáme lidem z lesa na stůl maso v bio kvalitě, s jasným původem a cenou srovnatelnou s produkcí masa hospodářských zvířat," říká generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

"Chceme také lidem ukázat, že se přípravy zvěřiny v kuchyni nemusí bát. Doporučíme řadu receptů od našich lesníků, ale i kuchařů z podnikových restaurací, kteří rozptýlí všechny obavy. Zvěřina má méně tuku i specifickou chuť a její příprava rozhodně není komplikovaná. I to je mýtus," dodává šéf Vojenských lesů a statků Petr Král.

V lesních správách a zvěřinových závodech po Česku je na prodej srnčí, jelení, dančí, mufloní nebo maso ze siky i divočáků, dále i zaječí, koroptví či bažantí. "Regionálně se mohou ceny i nabídka lišit. Nejvíc lidé zaplatí za srnčí maso a dále za jelena či daňka. Nejlevněji nakoupí kančí," upozorňují Lesy ČR.

Spotřeba masa na obyvatele za rok v kg

2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Vepřové 41,6 42,1 41,3 40,3 40,7 42,9 42,8 42,3 43,2
Drůbeží 24,5 24,5 25,2 24,3 24,9 26,0 26,8 27,3 28,4
Zvěřina 0,9 0,7 0,9 0,9 0,9 1,0 0,9 1,1 1,0

Zdroj: ČSÚ

Cena srnčího podle internetových stránek projektu dosahuje 70 až 90 korun za kilo, podobně drahé je například dančí maso. Kančí je asi o polovinu levnější.

Zvěřina se prodává čerstvá a neopracovaná. Kusy masa jsou stále v kůži nebo peří a jejich dostupnost je nutné si nejprve ověřit a poté zamluvit pomocí objednávkového formuláře. Dostupnost zvěřiny je závislá na dobách lovu jednotlivých druhů zvěře.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Cyklista Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska

Cyklista Vojtěch Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska. Bronzový medailista z mistrovství Evropy jezdců do 23 let skončil druhý v závěrečné královské etapě o jedenáct sekund za Norem Torsteinem Träenem. V konečné klasifikaci závodu druhé kategorie kalendáře UCI bylo pořadí opačné, Řepa zvítězil s náskokem tří sekund.

Člen stáje Topforex Lapierre se stal druhým českým vítězem během 58 ročníků závodu. V roce 2004 Kolem Malopolska vyhrál Ondřej Fadrný.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Ve Varšavě mají nový kostel, nese jméno istanbulského chrámu

Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech. Nazván byl chrám Boží moudrosti, Hagia Sofia, tedy stejně jako istanbulský chrám, který novostavbě posloužil jako předloha. Představený polské pravoslavné církve, varšavský metropolita Sawa při obřadu připomněl, že istanbulský chrám, který po staletí býval nejvýznamnější křesťanskou svatyní na světě, byl letos v létě přeměněn z muzea v mešitu. Píše o tom list Gazeta Wyborcza na svém webu. 

Varšavský chrám se vypíná jen do výše dvou desítek metrů, protože leží na trase příletů letadel na varšavské letiště, ale i tak podle deníku dělá dojem. Vlastní stavba začala před pěti lety. Farnost odhaduje, že se chrám podaří zcela dokončit na jaře příštího roku a zhotovení fresek v interiéru může zabrat další dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy