Nemaso si razí cestu do fastfoodů. Náhražky mají smysl, ale vše s mírou, míní expert

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
23. 7. 2020 6:43
Rostlinné náhražky masa v řetězcích rychlého občerstvení už překvapí málokoho. Teď se ovšem KFC, jeden z hlavních hráčů na trhu, hodlá posunout ještě dál - své nugetky začne tisknout na 3D tiskárně, spolupracovat přitom bude s ruskou laboratoří. Tentokrát se ale nejedná o alternativu pro vegetariány - vyrábět se totiž budou z kmenových buněk kuřat. Důvod je ekologický i etický.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jak informoval britský deník Daily Mail, 3D tisk ve spolupráci s moskevskou společností 3D Bioprinting Solutions nabídne zákazníkovi "etické maso". To se bude vyrábět na základě kmenových buněk a rostlinného materiálu, díky kterému bude těžké rozeznat, zda jde o skutečné maso, či to z laboratoře.

KFC údajně poskytne ruské laboratoři veškeré nezbytné ingredience včetně speciálního koření, které dotváří typickou finální chuť. Kuřecí nugety z laboratoře se v Moskvě začnou testovat letos na podzim.

"Maso budoucnosti" podle tiskového prohlášení KFC vzniká v reakci na rostoucí oblibu zdravého životního stylu a masových alternativ v souvislosti s lepším přístupem k životnímu prostředí. "V současnosti nejsou na trhu dostupné žádné podobné metody, které by umožňovaly výrobu podobného komplexního výrobku ze zvířecích buněk," připomíná společnost.

Svůj záměr nabídnout zákazníkům maso z 3D tiskárny už v červnu oznámila například izraelská společnost Redefine Meat. Její stroje budou podle vedení schopné vytisknout i 20 kilogramů náhražky za hodinu, cena by přitom měla být nižší než za skutečné maso.

Stejnou výrobou se zabývá i španělská firma Novameat. Ředitel Giuseppe Scionti řekl, že letos by se měla nabídka jeho podniku objevit ve vybraných evropských restauracích.

Daily Mail připomíná, že KFC je zodpovědné za smrt asi jedné miliardy kuřat ročně. Třeba Češi si přitom na drůbež potrpí - loni proti roku 2010 zkonzumovali o 17 procent více tohoto masa, a to 28,7 kilogramu na osobu.

Striktních veganů a vegetariánů je však v Česku jen několik procent, i když podle nejnovějších průzkumů stoupá počet lidí, kteří spotřebu masa kvůli zdraví a udržitelnosti omezují.

Náhražky masa běžně v nabídce

Do Česka se maso z laboratoře od KFC sice zatím jen tak nedostane, již běžnou záležitostí je ale na zdejším trhu nabídka rostlinných náhražek masa, které nabízí i řada řetězců.

Nejčerstvěji oznámil svůj záměr nábytkářský gigant Ikea, který začne ve svých restauracích od srpna prodávat bezmasou variantu populárních švédských kuliček. Mají mít podobnou strukturu jako masové a firma se bude snažit přesvědčit část zákazníků, aby na ně přešla. 

"Pokud bychom dokázali převést přibližně 20 procent našeho prodeje masových kuliček na bezmasé, znamenalo by to snížení naší klimatické stopy v oblasti prodeje potravin celosvětově o osm procent," uvedl za Ikeu Jakub Slavík. Řetězec v Česku prodá ročně skoro 17 milionů kuliček. Celosvětově pak prodá kuliček miliardu.

Bezmasou variantu svých jídel nabídlo v minulosti i KFC, ale také Burger King, McDonald's nebo třeba Burrito Loco. Výrobou rostlinných náhražek se zabývají především kalifornská firma Beyond Meat, Impossible Foods, Nestlé či Heaven Labs, které vyrábějí nápoje Mana. Alternativy jsou vyráběny z kombinací sóji, luštěnin, rýže či pšenice, zeleniny a olejů. 

Z květnového průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že do budoucna plánuje zvýšení konzumace rostlinných alternativ na úkor živočišných produktů 28 procent respondentů průzkumu.

Zelený trend sílí

Agrární analytik Petr Havel pro on-line deník Aktuálně.cz připomíná, že hrát na strunu ekologické udržitelnosti je moderní ve všech oblastech. "Obecně jsou přitom snahy o udržitelné zemědělství a potravinářství v pořádku - pokud to ovšem nebude pro evropské, a tedy i naše zemědělství znamenat nadměrné regulace a natolik velké zvýšení nákladů na zemědělskou produkci, jaké by minimálně menší a střední zemědělce od podnikání v zemědělství odradilo," vysvětluje Havel.

Výsledkem "zelených snah" podle něj bude zdražení zemědělské produkce a následné zdražení potravin z ní vyráběných.

Z pohledu zdraví zákazníka a potřebné vyváženosti stravy rostlinného a živočišného původu by také podle Havla bylo nešťastné, kdyby se redukovaly stavy hospodářských zvířat. "Což by mělo - v případě pastevních chovů - také negativní dopad na životní prostředí. Takže - udržitelnost šanci na úspěch má a do jisté míry je i potřebná, ale jako vše - nic se nesmí přehánět," domnívá se analytik.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 48 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy