Známe nejvyšší pokuty pro e-shopy od ČOI. Špatné zkušenosti mají i nakupující

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
11. 3. 2016 11:49
Pokuty v celkové výši 4,2 milionu korun uložila loni internetovým obchodům Česká obchodní inspekce. S e-shopem Allmobil.cz, který žebříčku "kraluje", mají hodně špatné zkušenosti i sami nakupující. Celkově mezi nejčastěji zjištěné nedostatky patřilo používání nekalých obchodních praktik nebo neposkytnutí řádných informací spotřebiteli o možnosti reklamace.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) loni uložila e-shopům 825 pokut v celkové výši 4,2 milionu korun. To je méně než předloni, kdy pravomocné pokuty dosáhly 4,8 milionu korun.

Online deník Aktuálně.cz získal přehled nejvyšších sankcí za rok 2015, pohybují se v řádech desítek tisíc korun.

Výše pokuty e-shop (provozovatel)
70 000 Kč Allmobil.cz (podnikající fyzická osoba)
60 000 Kč Dráčik.cz (Dráčik - DUVI CZ)
50 000 Kč Slevovar.cz (Ogroup)
50 000 Kč PřímozČíny.cz (podnikající fyzická osoba)
50 000 Kč Computer-star.eu (podnikající fyzická osoba)
50 000 Kč Drogerie-cr.cz (podnikající fyzická osoba)
50 000 Kč Almobil.cz (podnikající fyzická osoba)

Loňského "krále" mezi nejvyššími pokutami Allmobil.cz nedoporučují ani lidé, kteří v e-shopu nakupovali. Podle hodnocení na srovnávači Heureka.cz jde o velmi nespolehlivého prodejce. A podobné je to i s dalšími e-shopy v tabulce.

Obecně mezi nejčastěji zjištěné nedostatky patřilo porušení zákazu používání nekalých obchodních praktik, neposkytnutí řádných informací spotřebiteli o možnosti reklamace či porušení formálních náležitostí přijetí a vyřízení reklamace.

Celkem zkontrolovala inspekce 1194 obchodů nabízejících zboží a služby prostřednictvím internetu, nedostatky zjistila u 990 z nich (83 %). ČOI ale upozornila, že vysoké procento e-shopů vykazujících nedostatky nelze považovat za skutečný obraz internetového obchodování, protože při kontrolách se inspektoři zaměřili na problémové obchodníky.

Loni inspekce obdržela 5178 stížností, které se týkaly internetového obchodování. Nejčastěji si spotřebitelé stěžovali na způsob vyřízení reklamace, nedodání předem zaplaceného výrobku, na dodání jiného zboží, poškozeného, nekompletního, použitého místo nového a také na nevrácení peněz při odstoupení od smlouvy.

Stovky šetřených spotřebitelských podnětů týkajících se nákupů v e-shopech podle šéfa ČOI svědčí o neochotě řady prodávajících dodržovat povinnosti, vztahující se k odpovědnosti za vadné plnění a k reklamačnímu řízení. "Problematická byla zejména šetření internetových obchodů provozovaných zahraničními subjekty se sídlem mimo Evropskou unii," uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 42 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy