Zboží z předváděcí akce lze vrátit. Soud se zastal seniora, trik prodejcům neprošel

ČTK ČTK
31. 3. 2016 13:52
Muž koupil za 40 000 korun na předváděcí akci společnosti Bio Natural Medical polarizační lampu. Nákup si po několika dnech rozmyslel a od kupní smlouvy chtěl odstoupit, firma mu to ale neumožnila. Podle soudkyně ovšem závazná objednávka nebyla uzavřena v obchodních prostorách, jak firma argumentovala, proto od ní lze odstoupit. Zatím nepravomocné rozhodnutí dává šanci i dalším klientům, kteří čekají na své peníze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl ve prospěch muže ve sporu s firmou, která na předváděcích akcích nabízela seniorům údajně ozdravující produkty. Podle zatím nepravomocného rozhodnutí by mu měla firma vrátit peníze za koupený výrobek i s úroky. Informoval o tom dnes Český rozhlas, podle něhož je soudní verdikt úspěchem i pro další klienty, kteří čekají na své peníze.

Pětasedmdesátiletý muž před rokem koupil za 40 000 korun na předváděcí akci společnosti Bio Natural Medical v pražských Holešovicích polarizační lampu. Nákup si po několika dnech ale rozmyslel a od kupní smlouvy chtěl odstoupit. Společnost mu to ale neumožnila. Stejně jako stovky dalších klientů si totiž zboží prý koupil v obchodních prostorách, tedy stejně, jako kdyby nakupoval v kamenném obchodě.

Soudkyně pro Prahu 7 Iva Kaňáková s tím ale nesouhlasí. Podle ní nebyla závazná objednávka uzavřena v obchodních prostorách, což prokázala listina z živnostenského úřadu, podle které v té době nebyla na dotyčném místě provozovna žalované firmy. "Z tohoto důvodu měl žalobce právo od smlouvy odstoupit, což v zákonné lhůtě udělal, a proto má nárok na vrácení peněz," uvedla soudkyně.

Rozhlas uvedl, že Živnostenský úřad pro Prahu 7 udělil společnosti zhruba před rokem ze stejného důvodu pokutu 25 000 korun.

Soudního jednání se nikdo ze společnosti Bio Natural Medical nezúčastnil a firma v současné době nemá ani právního zástupce. Společnost se k rozhodnutí nevyjádřila, uvedl rozhlas, který ji opakovaně kontaktoval.

Podmínky pro pořádání předváděcích prodejních akcí se kvůli lepší ochraně spotřebitele letos zpřísnily. Novinkou je mimo jiné to, že pořadatelé nesmí přímo při těchto akcích a ve lhůtě dalších sedmi dní požadovat od kupujících úhradu kupní ceny ani jakékoli zálohy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy