Zpřísnění pro "šmejdy". Na letácích budou ceny, na předváděcích akcích už nezaplatíte

ČTK ČTK
7. 10. 2015 10:55
Poslanci schválili novelu zákona o ochraně spotřebitele, která nyní zamíří do Senátu. Kromě jiného výrazně zasáhne pořadatele předváděcích akcí. Ti budou muset už na letácích uvádět ceny nabízeného zboží. Novela jim také zakazuje přijímat platby hned na prodejní akci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aerofilms

Praha - Podmínky pro pořádání předváděcích prodejních akcí se kvůli lepší ochraně spotřebitele zpřísní.

Na letácích budou muset být i ceny nabízeného zboží. Pořadatelé nebudou smět přímo při těchto akcích a ve lhůtě dalších sedmi dní přijímat od kupujících žádné peníze.

Rozhodla o tom dnes Sněmovna, když tato omezení přidala do vládního návrhu novely zákona o ochraně spotřebitele. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Díky ceně na letáku by si lidé mohli podle předkladatele pozměňovacího návrhu Jeronýma Tejce (ČSSD) předem zjistit, nakolik je nabídka výhodná.

Rovněž lhůta pro zákaz přijímání peněz, jak ji prosadil ústavně-právní výbor, má kupující ochránit před praktikami takzvaných šmejdů. Zamezit by měla případům, kdy kupující využije práva odstoupit do dvou týdnů od smlouvy, které se však nenaplní třeba kvůli tomu, že podnikatel sídlí na fiktivní adrese a jako kontaktní adresu uvede poštovní box nebo společnost zruší.

Vládní novela zákona má umožnit i to, aby inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) mohli nahrávat průběh předváděcích prodejních akcí i bez souhlasu jejich pořadatelů. "Největší průlom je, že bude možné legálně pořizovat záznam na těchto akcích a používat jako důkazní materiál," uvedl Mládek. Dodal, že i přes veřejnou kampaň, která upozorňuje na rizika nákupů na těchto akcích, se jich lidé stále zúčastňují.

V dolní komoře uspěl taky zpravodaj Václav Snopek (KSČM) s úpravou telefonického kontaktu spotřebitele a prodávajícího. Prodávající nebude moci k hovorům v souvislosti s uzavřenou smlouvou využívat veřejnou komunikační službu za vyšší než běžné ceny hovoru.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházejí z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechaly i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jana Freidinger.

Další zprávy