Lucemburk - Ministři telekomunikací členských států Evropské unie dali zelenou levnějšímu volání z ciziny. Dnešní souhlas byl posledním faktickým krokem ke konečnému schválení.
Ministři o něm budou sice ještě jednou hlasovat, jde ale už o čistě formální záležitost před uveřejněním v oficiálním věstníku EU.
Jelikož jde o nařízení EU, nemusí toto procházet procedurou schvalování na lokální úrovni a automaticky se stává součástí právního řádu každé členské země.
Nařízené snížení cen za volání z mobilního telefonu v zahraničí (roaming) však zřejmě nebude poslední regulací, která mobilní operátory v Evropské unii potkala. Eurokomisařka Viviane Redingová při svém vystoupení na dnešním zasedání ministrů telekomunikací v Lucembursku totiž jasně naznačila kudy se budou ubírat další její kroky. Regulace tak hrozí cenám za takzvaná mobilní data, či za SMS a MMS.
Evropská komise musí během následujících 18 měsíců připravit podrobnou analýzu, která bude zkoumat funkčnost nařízení, které sníží ceny roamingu. Pokud v této analýze dospěje k závěru, že vše funguje, jak má, a ceny SMS a MMS jsou přemrštěné, může vzniknout návrh na regulaci cen i u těchto produktů.
Podle dnes přijaté legislativy, která se zatím týká jen volání, bude možné telefonovat z ciziny až o polovinu levněji.
Střízlivé odhady uvádí, že první zákazníci by se levného roamingu mohli dočkat v půlce srpna. Operátoři totiž od vstupu nařízení v platnost měsíc na to, aby zákazníky informovali o současných cenách i těch, které požaduje EU.
Příchozí minuta za 5 korun
Regulace během tří let sníží maximální cenu za minutu odchozího volání až na 12 korun. V prvním roce regulace mají ceny pro spotřebitele poklesnout na nejvýše 49 eurocentů, tedy asi 14 korun za minutu volání ze zahraničí a na 24 centů, zhruba sedm korun za příchozí hovory.
V dalších letech by se ceny měly dále snižovat. Ve druhém roce by měly klesnout až na 46 centů za minutu (necelých 13 korun) u hovoru ze zahraničí a na 22 centů (zhruba šest korun) u přijatých hovorů. Ve třetím roce by měl hovor ze zahraničí stát 43 centů (12 korun) za minutu a přijatý hovor 19 centů (více než pět korun) za minutu.
V současnosti stojí hovor v průměru jedno euro za minutu. Regulace se týká i velkoobchodních cen.
Nový Eurotarif
Operátoři po zveřejnění regulace budou mít měsíc na to, aby své klienty informovali o současných cenách roamingu a o regulovaných cenách podle EU, takzvaný Eurotarif. Zákazník si poté bude moci během dalších dvou měsíců vybrat, zda si přeje zachovat současný tarif či přejde na snížené ceny.
Pokud se nerozhodne ve stanoveném časovém období, přejde po vypršení dvou měsíců automaticky na Eurotarif. Když klienti budou chtít platit regulované ceny ještě před prázdninami či o prázdninách, musí svého operátora kontaktovat a požádat o Eurotarif.
Tento systém v podstatě znamená, že za současné neregulované ceny roamingu budou volat pouze lidé, kteří si to budou výslovně přát. Výjimka se týká pouze zákazníků, kteří již v současnosti využívají speciálních roamingových tarifů, jež nabízejí jednotliví operátoři.
Operátoři proti regulaci
Operátoři regulaci neschvalují. "Z našeho pohledu nedávají navrhovaná regulační opatření smysl, jelikož zákazníci v rámci roamingové služby Vodafone Passport volají už dnes ze všech zemí EU za minutové sazby, které jsou výrazně nižší, než požaduje Evropská komise," říká mluvčí Vodafonu Jakuib Hrabovský.
Tuzemští operátoři sice už v mnoha případech nabízejí volání levněji, než stanovuje regulace EK, ovšem zejména u hovorů do jedné minuty se do regulace nevejdou.
Například Vodafone nebo T-Mobile nabízejí hovory z ciziny za méně než korunu, ovšem na začátku hovoru účtují takzvaný propojovací poplatek, blížící se třiceti korunám. Tarify Telefóniky také regulovanou cenu často převyšují. "Máme ale i programy, které zákazníkovi neúčtují příchozí hovory," říká mluvčí Telefóniky Martin Žabka. Dodává, že je předčasné komentovat detaily regulace.
Různé postoje k regulaci mají i politici. Podle Petra Duchoně z ODS existují určitá úskalí cenové regulace, ale jde podle něj "o krásný příklad toho, že EU vybojovala pro své obyvatele snížení cen". Jeho kolega Ivo Strejček byl naopak proti návrhu. Obává se, že nařízení zákazníky v konečném důsledku poškodí.
"Mobilní operátoři budou mít regulované ceny, tak ty regulované ceny budou muset kompenzovat. Je velmi pravděpodobné, že tu kompenzaci udělají na úkor zákazníka například omezením množství dotovaných telefonů nebo přebalí některé balíčky, a zákazník to stejně nepozná," řekl ČTK a Českému rozhlasu.
Regulace nejspíš skončí v roce 2009. Neskončila by pouze v případě, že by členské státy a parlament rozhodly jinak.