Vlna zdražování zasáhla i nečekané - koně

Petr Havel (spolupracovník redakce)
17. 9. 2007 11:55
Cena krmiva i lidské práce rychle roste
Starokladrubský kůň
Starokladrubský kůň | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejen rohlíky či energie, i luxus vlastnit koně podraží.

Vysoké letošní ceny obilí totiž neovlivní jenom tržby zemědělců nebo ceny některých potravin. Zdraží také platby za ustájení koní.

Shodují se na tom všichni chovatelé. Liší se jen v názorech na výši zdražení a na dobu, kdy začnou majitelé koní platit za ustájení více než v současné době.

Krmivo i práce

"Ceny musí jít nahoru, to je jasné. Zdražilo všechno - oves, jádrová krmiva, v současné době podepisujeme smlouvy na dodávky krmení za ceny, které jsou často dvojnásobné oproti loňskému roku," říká přední tuzemský chovatel koní a jeden z historicky nejúspěšnějších dostihových jezdců v Česku Václav Chaloupka.

Nárůst cen za ustájení koní tak může dosáhnout podle něj až 30 procent, avšak v různých lokalitách se bude navýšení cen lišit. Už v současné době jsou podle jeho slov taxy za měsíční ustájení koně značně rozdílné a pohybují se od zhruba tří tísíc korun až nad deset tisíc.

"Záleží hlavně na tom, jak velkou péči kůň potřebuje, tedy na jeho kvalitě," upozorňuje Chaloupka.

S tím, že si za ustájení připlatí především majitelé kvalitních zvířat, souhlasí i Radko Novotný, představitel Asociace svazů chovatelů koní za Středočeský kraj. Podle jeho názoru by nicméně neměly ceny za ustájení vzrůst dramaticky.

"Odhaduji to tak na deset až dvacet procent," myslí si Novotný. K nárůstu navíc podle jeho slov navíc nedojde v nejbližší době, neboť v zemědělství podle něj funguje "zpožďující efekt".

"Podle mého názoru se tak stane až na konci letošního roku," říká chovatel. Prakticky dvojnásobné ceny surovin potřebných na krmení koní bude ale podle jeho slov výrazně kompenzovat přístup chovatelů, kteří se o cizí koně starají.

"Hlavním nákladem při péči o koně je cena lidské práce, ale na koních se nevydělává, ti lidé to dělají s láskou," tvrdí Novotný. Většina, zejména městských majitelů ustájených koní, kromě toho nemá podle jeho slov obvykle problémy s penězi.

Seno je dvakrát dražší

Na tom, že spíše než ceny surovin mohou zdražení služeb za ustájení "zavinit" rostoucí mzdy, se Novotný shoduje i s představitelem Svazu marginálních oblastí Petrem Krogmanem. Ten totiž tvrdí, že cena lidské práce v zemědělství, zejména v méně lidnatých oblastech, v poslední době výrazně roste.

"Kdybychom nedali lidem dost peněz, přeplatili by je průmyslové podniky ve městech," konstatuje Krogman. Kromě toho podle něj rostou ceny nemovitostí, energií a v blízkosti měst poptávka lidí po službách týkajících se péče o koně a jízdy na nich.

"To vše jsou důvody, proč cena této služby určitě vzroste a poroste. Jde ale především cenu za službu jako takovou," myslí si Krogman.

Růst cen krmiv pro koně, například loni ještě poměrně levného sena, ale potvrzuje. Právě v oblastech, kde členové svazu hospodaří, je díky převažujícím travním porostům produkce sena vysoká.

"My neprodáváme, spotřebujeme jej na krmení pro naše hospodářská zvířata, hlavně hovězí dobytek. Ale vím, že letos na jaře, kdy bylo velké sucho, jsme dostali ze zahraničí nabídku na prodej sena za ceny dvakrát vyšší, než stojí normálně," říká Krogman.

Nárůst cen sena potvrzuje i Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu. "Podle našich zjištění vzrostla jeho cena z loňských zhruba 320 korun za balík vážící kolem 2,5 metrického centu asi na dvojnásobek, takže v současné době se prodává asi za 600 korun," informoval Hrbek.

Také podle jeho názoru se to do cen služeb pro majitele koní, kteří nejsou zemědělci a krmení pro jejich miláčky je nutné nakupovat, "musí promítnout".

 

Právě se děje

Další zprávy