Neoznačená vejce, nechlazené sýry. Inspektoři ukázali na nejčastější chyby na trzích

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
28. 7. 2021 14:14
Nedodržení hygienických podmínek a nesprávná manipulace s výrobky či jejich neznámý původ - to jsou z pohledu inspektorů nejčastější prohřešky na farmářských trzích. Přestože se jejich počet každoročně snižuje, podle inspekce je v porovnání se zbytkem maloobchodu stále výrazný. Potvrzují to i čísla za letošní pololetí. Ze 170 kontrol na trzích se pochybení zjistilo u 17 procent z nich.

V Praze, kde se nachází nejvíc trhů, provedli inspektoři ze Státní veterinární správy (SVS) za pololetí 48 kontrol. Chybu přitom našli v devíti případech. "Nejčastějším problémem byly závady při manipulaci s nabízenými produkty a také chybějící či nedostatečné označení zboží," uvedla ředitelka odboru veterinární hygieny Městské veterinární správy v Praze Kateřina Březinová.

To je i případ středeční kontroly na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Zde například inspektoři u prodejce zjistili nedostatečné označení vajec, z trhu je tak musel stáhnout. "U vajec je doba spotřeby 21 dní po snášce, takže když je doznačí, tak není problém, aby je prodával dále," vysvětlila pro on-line deník Aktuálně.cz jedna z veterinárních inspektorek, která se kontroly účastnila.

Připomněla, že prodejce bude muset také předložit doklady k mléčným produktům, které nepochází z jeho výroby.

Prodej zboží nejasného původu, ale třeba i nedodržení vhodné teploty potravin jsou přitom u prodejců častým prohřeškem. A nebezpečí spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně stoupají právě nyní - v letním počasí. Podstatná část kontrol proto připadá právě na toto období. 

"Maso je nutné udržovat od -1 do čtyř stupňů Celsia, u mléčných výrobků je to od dvou do osmi stupňů," připomněla Březinová.

Loni veterináři provedli na trzích celkem 430 kontrol trhů, meziročně jich bylo o 23 procent méně. Pokles kontrol podle nich souvisel s pandemií. "Alespoň jednu závadu zjistili veterinární inspektoři loni v 57 případech. Podíl kontrol se závadou dosáhl podobně jako v roce 2019 zhruba 13 procent," řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Výše uložených pokut loni přesáhla 370 000 korun. "Pokuta za závadu jednoduššího charakteru se pohybuje řádově v tisícikorunách. V případě opakovaných závad nebo vážnějších chyb, například potraviny neznámého původu, částka může přesáhnout až desetitisíce," vyčíslila Březinová.

Podle ní dostávají veterináři ohledně farmářských trhů od zákazníků ročně jednotky podnětů. "Zákazníci upozorňují na nesprávnou manipulaci s potravinami, někdy na nesprávné značení," řekla. Zákazníkům přitom radí, aby byli kritičtí a v případě pochybností si produkty nekupovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy