V soutěži Král vín získalo titul poprvé červené víno. Lahev stojí 266 korun

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
24. 8. 2018 16:55
Šampionem v soutěži Král vín se stalo Rulandské modré z Moravských Bránic na Brněnsku. V hodnocení získalo rekordní počet bodů.
Foto: iStock

Znojmo - Titul šampiona v soutěži Král vín získalo letos vinařství Jan Plaček z Moravských Bránic na Brněnsku. Poprvé se stalo, že titul získalo červené víno, vítězem se stalo Rulandské modré 2015 pozdní sběr.

Držitelem titulu nejlepší kolekce je opět Vinařství Volařík z Mikulova, uvedl dnes v tiskové zprávě organizátor soutěže Branko Černý. Letos 175 moravských a českých vinařů přihlásilo do soutěže 1260 vzorků, porota je hodnotila týden. Ocenění se dnes předávala ve Znojmě.

Lahev vítězného vína prodává vinařství na svých stránkách za 266 korun. Vítězné víno mělo rekordní bodový zisk v historii soutěže. "Barva je sytě cihlová s rubínovými odlesky, vůně velmi bohatá, sofistikovaná, zralá. Chuť je hladká, až sametová, komplexní s jemným dotykem ovoce, kůže a třísla, nekonečně dlouhý čistý závěr," charakterizoval vítězné víno Černý.

Letos byla poprvé otevřena kategorie velkých vín, což je společná kategorie pro bílá vína ročníku 2016 a starší a červená vína ročníku 2015 a starší s obsahem zbytkového cukru do čtyř gramů na litr.

"Touto kategorií nechceme říct, že by ostatní vína byla malá, ale chtěli jsme umožnit účast vínům, která jsou vinařem stavěna na dlouhý čas, vína do archivu či ke zvláštním příležitostem," vysvětlil Černý. Vítězem se stalo Vinařství Štěpán Maňák s Rulandským modrým 2015 výběr z hroznů.

Lidé mohou všechna oceněná vína ochutnat, kategorií je 11. "S nejlepšími 300 víny objedeme celou republiku. Královský košt je možné navštívit v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Plzni, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Liberci či Hustopečích," řekl Černý. Uskuteční se také Turné Krále vín, což je řízená degustace nejlepších 15 vín soutěže, kterou řídí Černý osobně.

Foto: Vinařství Jan Plaček

Soutěž existuje od roku 2007 a hlásí se do ní jak velké podniky, tak malí vinaři. Organizátoři jiné soutěže ve čtvrtek oznámili, že letošní titul Vinař roku ČR získalo Vinařství Volařík z Mikulova. Na druhém místě skončil Znovín Znojmo, na třetím Zámecké vinařství Bzenec. Mikulovské vinařství získalo titul již potřetí.

Vítěze vybrala po zhodnocení 543 vzorků přihlášených do soutěže odborná porota složená ze světových degustátorů. Loni v soutěži zvítězilo Vinařství Spielberg.

V Česku se předává více ocenění, například Svaz vinařů každoročně vyhlašuje soutěž Vinařství roku, kde loni zvítězilo Víno J. Stávek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy