Horké počasí prospívá modrým hroznům, bílé víno může zhořknout

ČTK ČTK
6. 8. 2018 14:02
Vysoké teploty a intenzivní sluneční záření může mít špatný vliv na zrání raných bílých odrůd, jako jsou Muškát moravský, Műller Thurgau, Lena a dalších.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Nepolevující horké počasí může mít špatný vliv na sklizeň hroznů z jihomoravských vinic, zejména bílých odrůd. Naopak modrým hroznům současné počasí může prospět. Upozornila na to společnost BS vinařské potřeby, která analyzuje hrozny před sběrem.

"Vegetace má oproti průměrnému ročníku stále časový náskok v délce 14 až 21 dnů, v závislosti na lokalitách. Dlouhodobě teplé počasí může být z pohledu kvality rizikové," řekl konzultant pro vinohradnictví Zbyněk Oslzlý.

Dlouhodobě vysoké teploty a intenzivní sluneční záření může mít podle něj špatný vliv na zrání raných bílých odrůd, jako jsou Muškát moravský, Műller Thurgau, Lena a dalších.

"Intenzivní oslunění může vést ke zvyšování podílu hořkých látek v bobulích. Pro zrání bílých odrůd je optimální střídání teplých dnů a chladných nocí. V takových podmínkách dochází k pozitivnímu vývoji aromatických látek a uchovávání příznivé struktury kyselin," dodal Oslzlý.

Naopak teploty přesahující 30 stupňů Celsia prospívají modrým odrůdám. Menší výkyvy nočních a denní teplot jsou dobré pro tvorbu barviv a zralost tříslovin. "Dosavadní průběh počasí naznačuje vysokou kvalitu modrých hroznů pro výrobu červených vín," řekl konzultant.

Problémy přináší ale sucho, které horké počasí provází. Může ovlivnit hmotnost sklizených hroznů i množství vína, které z nich vinaři získají.

"Úhrn srážek prvních sedmi měsíců letošního roku činí ve Velkých Pavlovicích 132 milimetrů, přitom normál za toto období bývá kolem 300 milimetrů srážek. Pokud brzy nenaprší, zřejmě se to projeví negativně na hmotnosti sklízených hroznů, na menší výlisnosti," řekl výrobní ředitel Vinium Velké Pavlovice Václav Osička.

Sběr hroznů začal letos extrémně brzy. První sběrači vyrazili na některé vinice už s posledními červencovými dny, aby nasbírali hrozny na výrobu prvního letošního burčáku, který se podle zákona smí prodávat od 1. srpna. Dozrávají už některé rané odrůdy.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy