V laboratořích, kam odborníci z dTestu nechali zaslat dvacet vzorků vysočiny, se zaměřili na kontrolu obsahu vody a masa ve "štanglích". Malé množství vody je důležité, protože pouze dobře vysušený salám vydrží při dvaceti stupních Celsia tři týdny a může tak být považován za trvanlivý.
"Tři vysočiny byly nedostatečně vysušené. Šlo o nekrájené salámy značek Bivoj, Penny/Řezníkův talíř a Steinhauser. Všechny si za překročení vyhláškového limitu aktivity vody odnesly celkově nedostatečné hodnocení," říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.
V testu obsahu masa propadl pouze jediný výrobek. Zatímco masná vyhláška nestanovuje žádné minimum, kolik gramů masa by mělo být použito na sto gramů salámu, je zakázané uvádět na obalu špatné informace.
Jenže právě to se hříšníkovi stalo. "Pomocí chemické analýzy jsme nechali v laboratoři změřit obsah masa. Kromě jednoho případu odpovídaly deklarované údaje na obalu skutečnosti. V salámu Krahulík Vysočina Hodice 1967 laboratoř naměřila místo slibovaných 133 gramů masa na 100 gramů salámu jen 116 gramů," komentuje Hana Hoffmannová a dodává: "Tento výrobek navíc zákazníka nepravdivě informoval i o obsahu tuku."
Masozávod Krahulčí patří pod holding Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.
V laboratoři kontrolovali také obsah konzervantů, zejména dusitanu sodného. Ten se využívá, aby chránil uzeniny proti šednutí a zajišťuje jejich mikrobiální bezpečnosti. Ačkoliv téměř všichni výrobci na obalu deklarovali využití tohoto dusitanu, laboratoř jeho pozůstatky našla pouze u necelé poloviny z nich a i tam pouze v nízkých koncentracích.