Účtenková loterie zná nové vítěze. Služba Šťastná Babiška nabízí způsob, jak hrát bez "udávání"

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 15. 1. 2018 17:16
Do třetího slosování byly zařazeny účtenky z prosince, zájem byl podle ministerstva dosud rekordní. Letos chce přijít s vylepšeními.
Video: Předání druhé hlavní výhry - auta - úspěšným hráčům z prosincového slosování. | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) má za sebou třetí slosování - tentokrát z účtenek vystavených během prosince. Slosování hry Účtenkovka opět provedla společnost Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel - takzvaného RNG modulu.

Registrovaní soutěžící měli jasno už brzy odpoledne. Po přihlášení do systému zjistili, zda některá z jimi zadaných účtenek vyhrála. Informaci o případné výhře by měli účastníci (včetně těch bez hráčského účtu) dostat také e-mailem nebo SMS.

Výherní kódy pěti hlavních cen pak ministerstvo financí oznámilo ve vysílání televize Barrandov v 17.10. Pro stejnou stanici se rozhodlo i při prosincovém slosování, zatímco při listopadové premiéře hry dalo přednost televizi Prima. Kompletní výherní listinu následně ministerstvo zveřejnilo na webových stránkách Účtenkovka.cz a MFČR.cz.

Výsledky slosování z 15. ledna 2018:

Výhra BKP kód
1 000 000 Kč 99deeeb0-3fdbcf16-38aadb54-72e85977-537d7205
automobil b8c26756-9446ce50-c45f2c48-dc797708-ff7e7ad5
300 000 Kč 75a8231b-164748f6-dd85e7b3-b3d5aac2-c1c5526a
200 000 Kč 70482c86-40aedcef-386e9b1f-fe05babb-04274bd7
100 000 Kč 27728dc6-2c11c3d1-8db32e22-150425bb-c8a4d2ad

"Před spuštěním Účtenkovky jsme jednali se všemi celoplošnými televizními stanicemi včetně veřejnoprávní České televize. Jednou z podmínek bylo, že za odvysílání nebudeme nic platit, a to se jak v případě TV Prima, tak v případě TV Barrandov podařilo naplnit," vysvětluje mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Mluvčí České televize Karolína Blinková nicméně tvrdí, že ČT nebyla ohledně vysílání výsledků slosování oslovena.

Ministerstvo financí opět rozdalo 21 025 výher, první cenou je jeden milion korun. Druhou cenu představuje automobil za zhruba 400 tisíc korun - konkrétně Ford Focus kombi. Třetí cenou je částka 300 tisíc korun, čtvrtou pak 200 tisíc korun a pátou 100 tisíc korun. Dále ministerstvo rozdalo 20 výher po 20 tisících korunách, 1000 výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.

Do lednového losování se zapojilo téměř 447 tisíc aktivních hráčů, uvedlo dnes ministerstvo. Soutěžili s rekordním počtem 14,9 milionu ověřených účtenek. Zájem zůstává srovnatelný s předchozími dvěma měsíci.

Nová ministryně slibuje vylepšení

"Věřím, že zájem v budoucnu ještě stoupne," říká ministryně financí Alena Schillerová (ANO). "Na jaře si chceme udělat průzkum veřejného mínění, abychom věděli, co zlepšit. Doufáme, že nám lidé řeknou, jestli jsou spokojeni s cenami a co jiného se jim případně nelíbí," plánuje.

Letos chystá ministerstvo přijít s novinkou, která by usnadnila načítání dat z účtenky. Aplikace na registraci účtenek by do konce března mohla být vybavena čtečkou QR kódů. Podle Schillerové by tak mělo dojít k dalšímu snížení chybovosti aplikace. Ta je nyní vybavena systémem optického rozpoznávání znaků. Správnost načtených údajů je ale nutné stejně kontrolovat, protože téměř pokaždé dojde k nějaké chybě.

Tisk QR kódu na účtenku ale zůstane na dobrovolném rozhodnutí podnikatelů. Alena Schillerová nicméně věří, že o to mezi prodejci bude zájem. "Podnět na zavedení čtečky QR kódů přicházel i od podnikatelů, nebyl to tedy náš nápad," podotýká Schillerová.

Každý den jeden vtip s účtenkou

Nově vzniklá společnost SmartThings, za níž stojí Tomáš Volšanský a Jiří Bosák, v lednu nabídla částečně recesistickou službu nazvanou Šťastná Babiška. Cílí na lidi, kteří by se sice rádi zúčastnili účtenkové loterie, ale nechtějí přitom "udávat drobné živnostníky", případně papírové účtenky často ztrácejí nebo nechtějí ručně přepisovat údaje (díky službě jim přijdou v elektronické podobě).

Služba na webu ŠťastnáBabiška.cz láká na zvýšení pravděpodobnosti výhry pomocí pravidelného zasílání účtenek do e-mailové schránky. Konkrétně nabízí zaslání jednoho vtipu za cenu šest korun s jednou účtenkou. Za měsíční předplatné 60 korun pak uživatel získá 30 vtipů a 30 účtenek. Čtvrtletní předplatné pak přijde na 150 korun a roční na 600 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality či praktické tipy! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 7 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy