Účtenková loterie zná nové vítěze. Služba Šťastná Babiška nabízí způsob, jak hrát bez "udávání"

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 15. 1. 2018 17:16
Do třetího slosování byly zařazeny účtenky z prosince, zájem byl podle ministerstva dosud rekordní. Letos chce přijít s vylepšeními.
Video: Předání druhé hlavní výhry - auta - úspěšným hráčům z prosincového slosování. | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) má za sebou třetí slosování - tentokrát z účtenek vystavených během prosince. Slosování hry Účtenkovka opět provedla společnost Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel - takzvaného RNG modulu.

Registrovaní soutěžící měli jasno už brzy odpoledne. Po přihlášení do systému zjistili, zda některá z jimi zadaných účtenek vyhrála. Informaci o případné výhře by měli účastníci (včetně těch bez hráčského účtu) dostat také e-mailem nebo SMS.

Výherní kódy pěti hlavních cen pak ministerstvo financí oznámilo ve vysílání televize Barrandov v 17.10. Pro stejnou stanici se rozhodlo i při prosincovém slosování, zatímco při listopadové premiéře hry dalo přednost televizi Prima. Kompletní výherní listinu následně ministerstvo zveřejnilo na webových stránkách Účtenkovka.cz a MFČR.cz.

Výsledky slosování z 15. ledna 2018:

Výhra BKP kód
1 000 000 Kč 99deeeb0-3fdbcf16-38aadb54-72e85977-537d7205
automobil b8c26756-9446ce50-c45f2c48-dc797708-ff7e7ad5
300 000 Kč 75a8231b-164748f6-dd85e7b3-b3d5aac2-c1c5526a
200 000 Kč 70482c86-40aedcef-386e9b1f-fe05babb-04274bd7
100 000 Kč 27728dc6-2c11c3d1-8db32e22-150425bb-c8a4d2ad

"Před spuštěním Účtenkovky jsme jednali se všemi celoplošnými televizními stanicemi včetně veřejnoprávní České televize. Jednou z podmínek bylo, že za odvysílání nebudeme nic platit, a to se jak v případě TV Prima, tak v případě TV Barrandov podařilo naplnit," vysvětluje mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Mluvčí České televize Karolína Blinková nicméně tvrdí, že ČT nebyla ohledně vysílání výsledků slosování oslovena.

Ministerstvo financí opět rozdalo 21 025 výher, první cenou je jeden milion korun. Druhou cenu představuje automobil za zhruba 400 tisíc korun - konkrétně Ford Focus kombi. Třetí cenou je částka 300 tisíc korun, čtvrtou pak 200 tisíc korun a pátou 100 tisíc korun. Dále ministerstvo rozdalo 20 výher po 20 tisících korunách, 1000 výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.

Do lednového losování se zapojilo téměř 447 tisíc aktivních hráčů, uvedlo dnes ministerstvo. Soutěžili s rekordním počtem 14,9 milionu ověřených účtenek. Zájem zůstává srovnatelný s předchozími dvěma měsíci.

Nová ministryně slibuje vylepšení

"Věřím, že zájem v budoucnu ještě stoupne," říká ministryně financí Alena Schillerová (ANO). "Na jaře si chceme udělat průzkum veřejného mínění, abychom věděli, co zlepšit. Doufáme, že nám lidé řeknou, jestli jsou spokojeni s cenami a co jiného se jim případně nelíbí," plánuje.

Letos chystá ministerstvo přijít s novinkou, která by usnadnila načítání dat z účtenky. Aplikace na registraci účtenek by do konce března mohla být vybavena čtečkou QR kódů. Podle Schillerové by tak mělo dojít k dalšímu snížení chybovosti aplikace. Ta je nyní vybavena systémem optického rozpoznávání znaků. Správnost načtených údajů je ale nutné stejně kontrolovat, protože téměř pokaždé dojde k nějaké chybě.

Tisk QR kódu na účtenku ale zůstane na dobrovolném rozhodnutí podnikatelů. Alena Schillerová nicméně věří, že o to mezi prodejci bude zájem. "Podnět na zavedení čtečky QR kódů přicházel i od podnikatelů, nebyl to tedy náš nápad," podotýká Schillerová.

Každý den jeden vtip s účtenkou

Nově vzniklá společnost SmartThings, za níž stojí Tomáš Volšanský a Jiří Bosák, v lednu nabídla částečně recesistickou službu nazvanou Šťastná Babiška. Cílí na lidi, kteří by se sice rádi zúčastnili účtenkové loterie, ale nechtějí přitom "udávat drobné živnostníky", případně papírové účtenky často ztrácejí nebo nechtějí ručně přepisovat údaje (díky službě jim přijdou v elektronické podobě).

Služba na webu ŠťastnáBabiška.cz láká na zvýšení pravděpodobnosti výhry pomocí pravidelného zasílání účtenek do e-mailové schránky. Konkrétně nabízí zaslání jednoho vtipu za cenu šest korun s jednou účtenkou. Za měsíční předplatné 60 korun pak uživatel získá 30 vtipů a 30 účtenek. Čtvrtletní předplatné pak přijde na 150 korun a roční na 600 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality či praktické tipy! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Aktualizováno před 38 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy