Účtenková loterie zná nové vítěze. Služba Šťastná Babiška nabízí způsob, jak hrát bez "udávání"

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 15. 1. 2018 17:16
Do třetího slosování byly zařazeny účtenky z prosince, zájem byl podle ministerstva dosud rekordní. Letos chce přijít s vylepšeními.
Video: Předání druhé hlavní výhry - auta - úspěšným hráčům z prosincového slosování. | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) má za sebou třetí slosování - tentokrát z účtenek vystavených během prosince. Slosování hry Účtenkovka opět provedla společnost Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel - takzvaného RNG modulu.

Registrovaní soutěžící měli jasno už brzy odpoledne. Po přihlášení do systému zjistili, zda některá z jimi zadaných účtenek vyhrála. Informaci o případné výhře by měli účastníci (včetně těch bez hráčského účtu) dostat také e-mailem nebo SMS.

Výherní kódy pěti hlavních cen pak ministerstvo financí oznámilo ve vysílání televize Barrandov v 17.10. Pro stejnou stanici se rozhodlo i při prosincovém slosování, zatímco při listopadové premiéře hry dalo přednost televizi Prima. Kompletní výherní listinu následně ministerstvo zveřejnilo na webových stránkách Účtenkovka.cz a MFČR.cz.

Výsledky slosování z 15. ledna 2018:

Výhra BKP kód
1 000 000 Kč 99deeeb0-3fdbcf16-38aadb54-72e85977-537d7205
automobil b8c26756-9446ce50-c45f2c48-dc797708-ff7e7ad5
300 000 Kč 75a8231b-164748f6-dd85e7b3-b3d5aac2-c1c5526a
200 000 Kč 70482c86-40aedcef-386e9b1f-fe05babb-04274bd7
100 000 Kč 27728dc6-2c11c3d1-8db32e22-150425bb-c8a4d2ad

"Před spuštěním Účtenkovky jsme jednali se všemi celoplošnými televizními stanicemi včetně veřejnoprávní České televize. Jednou z podmínek bylo, že za odvysílání nebudeme nic platit, a to se jak v případě TV Prima, tak v případě TV Barrandov podařilo naplnit," vysvětluje mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Mluvčí České televize Karolína Blinková nicméně tvrdí, že ČT nebyla ohledně vysílání výsledků slosování oslovena.

Ministerstvo financí opět rozdalo 21 025 výher, první cenou je jeden milion korun. Druhou cenu představuje automobil za zhruba 400 tisíc korun - konkrétně Ford Focus kombi. Třetí cenou je částka 300 tisíc korun, čtvrtou pak 200 tisíc korun a pátou 100 tisíc korun. Dále ministerstvo rozdalo 20 výher po 20 tisících korunách, 1000 výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.

Do lednového losování se zapojilo téměř 447 tisíc aktivních hráčů, uvedlo dnes ministerstvo. Soutěžili s rekordním počtem 14,9 milionu ověřených účtenek. Zájem zůstává srovnatelný s předchozími dvěma měsíci.

Nová ministryně slibuje vylepšení

"Věřím, že zájem v budoucnu ještě stoupne," říká ministryně financí Alena Schillerová (ANO). "Na jaře si chceme udělat průzkum veřejného mínění, abychom věděli, co zlepšit. Doufáme, že nám lidé řeknou, jestli jsou spokojeni s cenami a co jiného se jim případně nelíbí," plánuje.

Letos chystá ministerstvo přijít s novinkou, která by usnadnila načítání dat z účtenky. Aplikace na registraci účtenek by do konce března mohla být vybavena čtečkou QR kódů. Podle Schillerové by tak mělo dojít k dalšímu snížení chybovosti aplikace. Ta je nyní vybavena systémem optického rozpoznávání znaků. Správnost načtených údajů je ale nutné stejně kontrolovat, protože téměř pokaždé dojde k nějaké chybě.

Tisk QR kódu na účtenku ale zůstane na dobrovolném rozhodnutí podnikatelů. Alena Schillerová nicméně věří, že o to mezi prodejci bude zájem. "Podnět na zavedení čtečky QR kódů přicházel i od podnikatelů, nebyl to tedy náš nápad," podotýká Schillerová.

Každý den jeden vtip s účtenkou

Nově vzniklá společnost SmartThings, za níž stojí Tomáš Volšanský a Jiří Bosák, v lednu nabídla částečně recesistickou službu nazvanou Šťastná Babiška. Cílí na lidi, kteří by se sice rádi zúčastnili účtenkové loterie, ale nechtějí přitom "udávat drobné živnostníky", případně papírové účtenky často ztrácejí nebo nechtějí ručně přepisovat údaje (díky službě jim přijdou v elektronické podobě).

Služba na webu ŠťastnáBabiška.cz láká na zvýšení pravděpodobnosti výhry pomocí pravidelného zasílání účtenek do e-mailové schránky. Konkrétně nabízí zaslání jednoho vtipu za cenu šest korun s jednou účtenkou. Za měsíční předplatné 60 korun pak uživatel získá 30 vtipů a 30 účtenek. Čtvrtletní předplatné pak přijde na 150 korun a roční na 600 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality či praktické tipy! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy