Šampioni zdražování. Našli jsme 10 potravin, za které si teď Češi připlatí nejvíce

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 24. 10. 2021 16:41
Česko zdražuje. Rostou ceny plynu, nemovitostí či stavebních prací. Pro běžné zákazníky ale nejzásadnější zůstává cena jídla. Aktuálně.cz porovnalo data ve spotřebním koši Českého statistického úřadu, aby zjistilo, které potraviny za uplynulý rok podražily nejvíce. Z následujícího přehledu zjistíte také to, u čeho budou cenovky na pultech růst i v budoucnu a kde se zákazníci dočkají zlevnění.
Foto: Ahold Slovakia

10. Pečivo pšeničné bílé +7,2 %

  • Bílé pšeničné pečivo letos v září meziročně podražilo o více než sedm procent. Průměrná cena ve spotřebním koši činila 45,06 koruny za kilogram. A podle analytiků jeho zdražování ještě nekončí.

"Letošní sklizně jsou slabší než loňské. Lidé by se proto měli připravit na zdražování pečiva a dalších výrobků z obilovin," upozorňuje ekonom BHS Štěpán Křeček.

Obilovin včetně kukuřice se totiž urodilo 8003 tisíc tun, což je o 1,4 procenta méně než před rokem. Hlavními příčinami zhoršení jsou nižší hektarový výnos a snížení osetých ploch.

Na druhou stranu letošní odhadovaná sklizeň obilovin včetně kukuřice je o 2,6 procenta vyšší než průměr sklizní za poslední dekádu. Rostou ovšem i ceny dalších surovin pro výrobu pečiva - jako například olejů a tuků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy