Tofu pro tržnici Sapa vyráběl muž mezi plísní a myším trusem. Inspekce provozovnu zavřela

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2016 11:23
Potravinářská inspekce zjistila nepřijatelné hygienické podmínky, které neumožňovaly zajistit bezpečnost při výrobě potravin. Výrobna navíc byla nelegální. S provozovatelem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Fotografie pořízená z výrobny tofu kontrolory inspekce
Fotografie pořízená z výrobny tofu kontrolory inspekce | Foto: SZPI

Praha – Nelegální výrobnu tofu v pražské tržnici Sapa odhalila a zavřela Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve spolupráci s Policií ČR.

"Kontrolovaná osoba Bich Thuy Nguyen provozovala výrobu na adrese K Hrnčířům 43, Praha. Inspekce zjistila nepřijatelné hygienické podmínky, které neumožňovaly zajistit bezpečnost při výrobě potravin," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Stropy, stěny a podlahy byly v dezolátním stavu, celá provozovna navíc byla znečištěna plísní a myším trusem.

Fotografie pořízená z výrobny tofu kontrolory inspekce
Fotografie pořízená z výrobny tofu kontrolory inspekce | Foto: SZPI

"Z šetření vyplynulo, že provozovatel nabízel zde vyrobené tofu v areálu tržnice Sapa. Inspektoři na místě uložili zákaz užívání prostor a zároveň zakázali dále zpracovávat a uvádět do oběhu sójové boby v celkové hmotnosti 1650 kg," dodal Kopřiva.

S provozovatelem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Další problémy v Sapa

Sapa, která je známá jako vietnamská tržnice, měla letos už i jiné problémy.

Koncem února například Státní veterinární správa našla u jednoho z obchodníků tržnice čtyři tuny kazícího se masa neznámého původu. Kontroloři muže navíc podezírali, že chtěl prodávat i maso, které bylo již dříve určené k likvidaci.

V polovině ledna zde zase celníci našli padělky hraček za pět milionů korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy