Tofu pro tržnici Sapa vyráběl muž mezi plísní a myším trusem. Inspekce provozovnu zavřela

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2016 11:23
Potravinářská inspekce zjistila nepřijatelné hygienické podmínky, které neumožňovaly zajistit bezpečnost při výrobě potravin. Výrobna navíc byla nelegální. S provozovatelem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Fotografie pořízená z výrobny tofu kontrolory inspekce
Fotografie pořízená z výrobny tofu kontrolory inspekce | Foto: SZPI

Praha – Nelegální výrobnu tofu v pražské tržnici Sapa odhalila a zavřela Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve spolupráci s Policií ČR.

"Kontrolovaná osoba Bich Thuy Nguyen provozovala výrobu na adrese K Hrnčířům 43, Praha. Inspekce zjistila nepřijatelné hygienické podmínky, které neumožňovaly zajistit bezpečnost při výrobě potravin," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Stropy, stěny a podlahy byly v dezolátním stavu, celá provozovna navíc byla znečištěna plísní a myším trusem.

Fotografie pořízená z výrobny tofu kontrolory inspekce
Fotografie pořízená z výrobny tofu kontrolory inspekce | Foto: SZPI

"Z šetření vyplynulo, že provozovatel nabízel zde vyrobené tofu v areálu tržnice Sapa. Inspektoři na místě uložili zákaz užívání prostor a zároveň zakázali dále zpracovávat a uvádět do oběhu sójové boby v celkové hmotnosti 1650 kg," dodal Kopřiva.

S provozovatelem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Další problémy v Sapa

Sapa, která je známá jako vietnamská tržnice, měla letos už i jiné problémy.

Koncem února například Státní veterinární správa našla u jednoho z obchodníků tržnice čtyři tuny kazícího se masa neznámého původu. Kontroloři muže navíc podezírali, že chtěl prodávat i maso, které bylo již dříve určené k likvidaci.

V polovině ledna zde zase celníci našli padělky hraček za pět milionů korun.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy