Muž v pražské tržnici Sapa prodával neoznačené maso z auta, doma ho měl čtyři tuny. Šlo o zdraví

ČTK ČTK
29. 2. 2016 12:09
Další maso se našlo u prodejců v Sapě. Obchodníci neměli registraci pro nakládání s masem a nezajistili nutné hygienické podmínky. Hrozí jim pokuta až 50 milionů korun. Konzumace nalezeného masa by navíc podle veterinářů byla zdraví nebezpečná.
Neoznačené maso, které kontroloři našli
Neoznačené maso, které kontroloři našli | Foto: Státní veterinární správa

Praha - V pražské tržnici Sapa prodával muž maso přímo z dodávky na ulici, doma měl čtyři tuny částečně již zřejmě kazícího se masa. Další maso od tohoto muže se našlo u prodejců v Sapě. Na svých webech to dnes oznámily policie a Státní veterinární správa.

Obchodníci neměli registraci pro nakládání s masem a nezajistili nutné hygienické podmínky, takže porušili zákon. Hrozí jim pokuta až 50 milionů korun.

"Kriminalisté, kteří se zabývají problematikou trestné činnosti páchané v areálu tržnice v Libuši, si (v Sapě) všimli muže, který přímo na ulici prodával maso z nákladového prostoru dodávkového vozu," sdělil mluvčí policie Jan Daněk.

Detektivové podezřelého obchodníka několik dní sledovali. "Zjistili, že muž má v místě svého bydliště v obci Vestec uskladněny přibližně čtyři tuny masa neznámého původu, které pak vozí do obchodů v libušské tržnici a také ho různě distribuuje," doplnil mluvčí.

Pracovníci veterinární správy s policisty při kontrole ve Vestci 18. února našli v ledničkách a mrazácích celkem více než čtyři tuny masa, kostí či odřezků. "A také například z neznámých důvodů skladovaná chlazená nevyčištěná vepřová střeva," oznámil mluvčí správy Petr Pejchal.

Konzumace nalezeného masa by byla podle veterinářů zdraví nebezpečná. "Maso mělo netypickou barvu a bylo pokryto většími krystalky ledu, svědčícími o jeho opakovaném zmrazování," dodal Pejchal.

Zkontrolovány byly také prodejny potravin, kam muž maso dodával. Při kontrolách v tržnici nalezli veterináři a policisté 200 kil vepřového, vnitřností, kostí a kůží, ale i drůbežího masa bez dokladů o původu. U masa u dodavatele z Vestce i z tržnice bylo nařízeno zničení na náklad kontrolovaných.

Ani prodejci v Sapě, ani jejich dodavatel nebyli registrovaní u veterinární správy, což jim zákony přikazují. Podle veterinářů porušili zákon o potravinách, když uváděli na trh potraviny neznámého původu, za což jim hrozí pokuta až 50 milionů Kč. Porušili také zákon o veterinární péči, když nezajistili při nakládání s živočišnými produkty požadované veterinární hygienické podmínky.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy