Časopis dTest prověřoval kvalitu nabídky tzv. ruských zmrzlin, tedy smetanového krému mezi dvěma oplatkami. Nakoupil 11 výrobků, devět z Česka, jeden z Polska a jeden litevský.
"Ruský výrobek se nám bohužel nepodařilo sehnat ani v prodejně s ruskými specialitami," vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.
Rusové vyrábí tuto jednoduchou zmrzlinu od třicátých let minulého století. Po válce se pochoutka stala oblíbenou i v Československu. Postupně se název Ruská zmrzlina stal označením pro celý zmrzlinový druh, bez ohledu na místo výroby.
Laboratoř dostala od dTestu zadání podívat se na čistotu mléčného tuku, množství cukru a rychlost odtávání zmrzliny. Deset výrobků vyhodnotil časopis jako velmi kvalitních.
Jedenáctý však narazil. Podle zmrzlinové vyhlášky totiž nesmí být ve smetanovém mraženém krému rostlinný olej. "V laboratoři jsme odhalili problém u zmrzliny Kaufland/K-Classic Moroženoje. Ve sto gramech obsahovala 9,9 gramu tuku, z toho 1,8 gramu tuků rostlinných. Výrobce ji přitom deklaruje jako smetanový mražený krém. Za klamání zákazníků si proto odnesla celkově nedostatečnou známku. Kvůli porušení legislativy jsme podali podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci k prověření a nápravě," říká Hoffmannová.
U většiny testovaných zmrzlin byla na základ použitá smetana. Ve dvou případech použili výrobci máslo a v jednom kokosový tuk. To ovšem výrobce zmrzliny přiznal na obale a nanuk vůbec neoznačil jako smetanový krém.
V testu tání zmrzliny překvapily tím, jak dlouho vydrží. Prvních patnáct minut vydrželo deset vzorků. Jeden začal tát zřejmě proto, že neobsahoval stabilizátory.
"Při hledání co nejčistšího složení jsme byli trochu zklamaní. Zmrzlinu zcela podle našich představ - tedy bez glukózového sirupu, stabilizátorů, škrobu a s přírodními aromaty - jsme mezi testovanými vzorky nenašli," uzavírá Hoffmannová.