Spotřeba férové kávy v Česku roste. Fairtradové výrobky už nabízejí řetězce i pumpy

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
20. 9. 2017 14:58
Česko se ve spotřebě takzvaných férových potravin přibližuje západní Evropě. Nejúspěšnějším výrobkem je káva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Češi loni vypili téměř jednou tolik férové kávy než v předchozím roce. Pomohly tomu hlavně firmy, které kávu s certifikátem zařazují do nabídky. Minulý rok ji začaly prodávat dvě sítě čerpacích stanic - Benzina v prodejnách Stop Café a OMV ČR pod značkou Viva.

"Stálicí v prodeji fairtradové kávy je společnost Tchibo Praha, která svůj sortiment neustále rozšiřuje," říká Hana Chorváthová, ředitelka organizace Fairtrade Česko a Slovensko. Dalšími prodejci jsou například Segafredo Zanetti nebo Miko Káva.

Spotřeba fairtradové kávy se na celkové tuzemské konzumaci podle odhadu Chorváthové podílí mezi dvěma a třemi procenty. Káva je přitom nejúspěšnějším fairtradovým výrobkem - tvoří víc než polovinu prodejů férových potravin, následuje kakao a třtinový cukr.

"Pro pražírny nebo prodejce je zajímavá tím, že není tak náročná na zpracování, protože například u výroby čokoládových tyčinek musí výrobce použít všechny suroviny s certifikací," vysvětluje Chorváthová.

Česko se podle ní ve spotřebě férových potravin přibližuje západní Evropě. "Výrobky se podařilo dostat do maloobchodních sítí, dříve byl jejich nákup spojený spíš s alternativními prodejnami," dodává.

Mezi největší prodejce výrobků s podílem fairtradového kakaa patří Kaufland, který nabízí zhruba osm desítek položek. Podobné výrobky začaly loni nabízet i řetězce Norma nebo Penny Market. Spotřeba férového kakaa tak v Česku vzrostla o 56 procent.

Prodej fairtradových výrobků celosvětově roste a stále se do něj zapojují další firmy. Například výrobce džusů Pfanner začal nabízet tyto nápoje na palubách letecké společnosti Travel Service.

Podle celosvětové statistiky organizace Fairtrade prodeje poskočily vedle kávy a kakaa i u čaje, banánů nebo květin. Například v Česku květiny s certifikátem začala prodávat firma Florea.

Hnutí fair trade klade důraz na ochranu životního prostředí nebo zakazuje dětskou práci. Lidé nákupem výrobků s certifikací Fairtrade podporují farmáře, kteří mají vedle vyšší výkupní ceny zajištěný i fairtradový příplatek. Ten následně investují dále do podnikání. Stejnojmenná organizace funguje dvacet let a působí v 75 zemích světa. Loni Češi poslali na rozvoj certifikovaných družstev po celém světě 4,4 miliony korun.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy