Praha - Stihnout vše, co jsme si na prázdniny naplánovali, bývá náročné nejen časově, ale hlavně finančně. Mladým Čechům se proto vyplatí vlastnit některou z řady mezinárodních karet pro studenty i nestudenty, jež nabízejí bezpočet slev.
Nejpopulárnější studentskou kartou v Česku je ISIC. Vlastní ho přes 200 tisíc studentů a pro jeho vydání je v tuzemsku zřízeno 120 míst.
Největším vydavatelem jsou přitom veřejné vysoké školy, které od roku 1998 postupně akceptují průkaz ISIC jako kombinovaný univerzitní průkaz studenta.
Na fesťák o stovku levněji
Mezinárodní karta ISIC tradičně nejvíce sází na letní festivaly a řadu dalších divadelních, filmových a hudebních akcí. Svým držitelům nabízí řadu úlev na vstupném.
Slevové karty
- ISIC - je určen studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol akreditovanou Ministerstvem školství a držitel musí být studentem denní formy studia. Nárok na kartu ISIC není omezen horní věkovou hranicí.Pořizovací cena 250 Kč. Platnost až 16 měsíců resp. od 1. 9. jednoho školního roku do 31. 12. roku následujícího.
- ALIVE - Modrou kartu ALIVE (IYTC) si mohou pořídit všichni mladí do 26 let. Nemusí studovat, stačí předepsaný věk. Pořizovací cena 250 Kč. Platnost 12 měsíců.
- EURO<26 - mezinárodní identifikační průkaz pro mladé. Mohou ji získat všichni mladí lidé ve věku 10 - 30 lety, tedy nejen studenti. Pořizovací cena 200 Kč. Platnost 12 měsíců.
- IYHF - (International Youth Hostel Federation) nabízí kartu opravňující k ubytování více než 4 200 hotelů po celém světě, které patří do sítě ubytoven a hostelů IYHF. Na ubytování nabízí slevy, ve vybraných zemích také slevy na dopravu či do muzeí. Pořizovací cena 200 korun/cca 7 eur. Platnost 12 měsíců.
"Za zmínku stojí i karta ALIVE - mezinárodní průkaz mládeže do 26 let, která nabízí obdobné benefity jako ISIC, ale je určena nestudentům, kterým má stejně jako ISIC usnadnit rozjezd do života," říká Nikola Baranová ze společnosti GTS Alive, která mezinárodní průkazy vydává.
Celkem 28 festivalů letos na tyto průkazy poskytne slevu až 150 korun.
Slevy pro studenty a mladé do 26 let se festival od festivalu liší, v průměru se pohybují od 50 do 100 korun. Existují ale i nabídky dvou vstupenek za cenu jedné, na které láká například Dolnolhotský buben nebo Lipnofest.
Na dopravě v zahraničí jde ušetřit až polovinu
Slevy na výlety za kulturou nabízí i mezinárodní karta Euro<26. Na vybrané festivaly, divadla, kina, galerie, muzea nebo hrady mohou majitelé tohoto průkazu uplatnit slevu nejčastěji v rozmezí 20 až 50 procent.
"Pro tento rok jsme se domluvili s Lipnofestem a se Sázavafestem. Pro příští léta počítáme s rozšířením počtu kulturních partnerů," říká Marek Kráčmar ze Sdružení karty mládeže, které je českým vydavatelem průkazu.
Euro<26 je ale - podobně jako ISIC a Alive - výhodná především pro cestování, konkrétně ve 41 zemích Evropy. Největší úlevy totiž nabízí přímo na dopravě. "Při cestách vlakem je 40procentní sleva na železnice v regionu Milána, 30 až 50 procent sleva na železniční dopravu v Portugalsku, 30procentní sleva na autobusovou dopravu ve Skotsku, 20 až 25 procent sleva na vlaky ve Španělsku," vyjmenovává na svých stránkách Sdružení karty mládeže.
Přespáváte-li na svých cestách především po hostelech a mládežnických ubytovnách, vyplatí se vám za asi sedm euro pořídit mezinárodní kartu IYHF. Ta nabízí oprávnění na ubytování v sítí International Youth Hostel Federation, do které patří téměř čtyři a půl tisíce ubytoven a hostelů po celém světě.
Slev jsou sta tisíce, naučte se jich využívat
Nabídka slev, které mezinárodní studentské karty nabízejí, je nepřeberná a kromě speciálních slev na letní akce je lze uplatnit i v řadě obchodů, knihoven, při sportu a nebo v restauracích. Zjistěte si proto, jak se slevovou kartou správně zacházet.
Čtěte také: Rock for People online: Dorazil rekordní počet lidí Speciál MFF Karlovy Vary: blogy, fotogalerie, recenze |
Čeští majitelé karet ISIC a Alive si například v uplynulém roce nejvíce oblíbili slevy v řetězci pizzerií Einstein a multikinech Village Cinemas. Hned v závěsu se umístilo knihkupectví Neoluxor.
Mezi letními hudebními festivaly zvítězil Rock for People. Na druhé příčce Sázavafest a za ním Colours of Ostrava.