Síť samoobsluh Můj obchod ovládla regiony, Makro otevře už 500. prodejnu

Lucie Hrdličková
13. 10. 2015 20:05
Mezi sítěmi malých prodejen je Můj obchod jasným lídrem trhu. Na podzim otevře pětistou prodejnu, v příštím roce plánuje dalších sto padesát. Za sítí stojí řetězec Makro.
Foto: Makro

Praha – Síť samoobsluh a večerek Můj obchod, kterou zásobuje a sdružuje pod společnou značkou velkoobchod Makro, velmi rychle roste. “Teď na podzim otevíráme pětistou prodejnu,” říká Guillaume Chêne, šéf Makra pro Česko. Ještě před rokem měla síť „jen“ 360 obchodů.

“Příští rok plánujeme otevřít dalších 150 prodejen,” dodává Chêne. Na rozdíl od dalších sítí, jako je třeba Žabka patřící řetězci Tesco, si Makro podchytilo hlavně obchody mimo Prahu a velká města. “Většina našich prodejen je určitě v regionech. Více než 200 jich máme v malých vesnicích. Společně s obchodyv menších městech a regionálních centrech tvoří přes 90 procent naší sítě,” upřesňuje Chêne. V Praze je 54 prodejen Můj obchod, tedy asi desetina.

Prodejny Můj obchod nejsou klasickou franšízou. Velkoobchod Makro poskytuje nezávislým obchodníkům provozujícím tyto samoobsluhy a večerky marketingovou podporu, učí je prezentaci zboží a kultivuje jejich prodejny výměnou za to, že od něj obchodník odebírá zboží v “předepsaném” množství. Pojišťuje si tak stovky odběratelů - obchodníci tvoří asi třetinu všech klientů Makro.

Mezi sítěmi malých prodejen je Můj obchod jasným lídrem trhu. Ambici mít pět set menších obchodů měla dříve i síť Žabka. Její expanze se ale zastavila na zhruba sto dvaceti, z toho většina připadá na Prahu a Středočeský kraj. S dalšími lokalitami pro rozvoj teď Žabka příliš nepočítá.

Makro zásobuje zbožím také restaurace, hotely, elektronické obchody a další firmy. Otevírat například svou vlastní síť v gastronomii po vzoru obchodů ale zatím neplánuje. Řetězec v Česku utrží ročně téměř 29 miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy