Řetězec Obi dostal pokutu za prodej nebezpečných látek bez varování

ČTK ČTK
8. 12. 2016 15:05
Pokutu 180 000 korun musí řetězec zaplatit za pochybení u pěti výrobků. Pokud u nebezpečných chemických látek chybí povinné značení, výstražné symboly nebo český popis, mohou zákazníci s takovými výrobky zacházet nesprávně, a poškodit si zdraví.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jiří Němeček

Praha - Řetězec Obi prodával podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zdraví nebezpečné látky bez varovných symbolů a upozornění. Dostal proto pokutu 180 000 korun. Pochybení se týkalo pěti výrobků, jeden navíc nebyl řádně zabalen, takže chemické látky vytekly.

Proti pokutě se společnost Obi odvolala, ale ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a rozhodnutí ČIŽP potvrdilo. Po kontrole ČIŽP řetězec výrobky řádně označil.

Výstražné symboly a věty o nebezpečnosti výrobků chyběly podle inspekce u gelového čističe odpadů Rorax 2v1, osvěžovače vzduchu do auta Invisi Sport, dvousložkové sady Epoxidové pryskyřice 1200, čistidla a rozpouštědla Perchloretylen a Samonivelační stěrky pro vyrovnávání podlah.

"Společnost Obi ČR jako dodavatel těchto výrobků na český trh zodpovídala za jejich řádné označení dle chemické legislativy. Svým povinnostem však nedostála," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Pokud u nebezpečných chemických látek chybí povinné značení, výstražné symboly nebo český popis, mohou zákazníci podle inspekce s takovými výrobky zacházet nesprávně, a poškodit si tak zdraví.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy