Kdo ničí českou přírodu. Podívejte se na deset nejvyšších pokut pro firmy za loňský rok

Petr Koděra Petr Koděra
7. 4. 2016 8:02
Inspekce životního prostředí ve čtvrtek představí výsledky činnosti za loňský rok. Za černé skládky či kácení lesů rozdala loni pokuty za 136 milionů korun. Je to o 13 milionů méně než v roce 2014. Podle mluvčí inspekce Radky Burketové je to tím, že při vyšším počtu kontrol bylo uloženo sice více pokut, ale drobnějších. Aktuálně.cz získalo žebříček největších znečišťovatelů české přírody, kteří loni dostali deset nejvyšších pravomocně uložených pokut. Vysoké pokuty už padly i v prvním čtvrtletí letošního roku. Jednu z nejvyšších - 1,7 milionu korun - dostala nedávno firma z holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Podnik otrávil vodu v řece, kde zahynulo osm tisíc raků.

DEMOLICE RECYKLACE, s.r.o.: pokuta 5 milionů Kč

Birds fly over a garbage disposal site near Sanaa
Birds fly over a garbage disposal site near Sanaa | Foto: Reuters

Firma z Plzeňska dostala loni nejvyšší pokutu za porušení zákona o skládkování odpadu. Jde o vůbec nejčastější prohřešek, za který firmy dostávají nejvíce pokut. Společnost Demolice Recyklace se provinila tím, že k terénním úpravám na pozemcích v Mýtu na Rokycansku použila přes 47 tisíc tun odpadové směsi, mimo jiné z recyklátu stavby plzeňského divadla, dále z kusů betonu, zámkové dlažby, asfaltu či kabelů. Povoleno přitom měla upravit terén jen zeminou a štěrkem. Firma pětimilionovou pokutu nezaplatila a nyní ji vymáhají celníci. Podle dostupných informací ale nebudou mít snadnou úlohu. Společnost sídlí v chátrajícím domě ve Starém Plzenci, kde má trvalé bydliště psané i oficiální majitel - třiadvacetiletý Pavel Oláh. Tento podnikatel je navíc v exekuci kvůli několikatisícovému dluhu za telefon. Mostecký exekutor Jan Paraska mu proto koncem roku 2015 zakázal s firemním podílem nakládat. Firma předtím při kontrole ani nespolupracovala s inspektory životního prostředí. "Za to jí byly uloženy ještě dvě pokuty v celkové výši 150 tisíc korun," řekla už dříve Petra Horčicová, ředitelka plzeňského oblastního inspektorátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy