Pavla Adamcová,
ČTK
21. 12. 2019 15:18
Vánoční svátky jsou za dveřmi a s nimi tradičně rostou výdaje zákazníků - nejen za dárky, ale i za potraviny a zboží v nejrůznějších, často jen na oko slevových akcích. Obchodníci přitom i letos hlásí prodejní rekordy a vyšší zisky čekají také po Vánocích. Aktuálně.cz oslovilo ekonomy s dotazem, co se kolem svátků skutečně vyplatí nakoupit, a na co je naopak lepší počkat si do ledna.
Jsou povánoční výprodeje skutečně výhodné?
Podle Kovandy jsou povánoční slevy mnohdy výhodnější než předvánoční slevové akce typu Black Friday nebo Cyber Monday. "Předvánoční slevy jsou v mnohých případech jen marketingové akce, které ve skutečnosti zboží příliš nezlevňují," připomíná Křeček z BH Securities.
Po Vánocích se ale obchodníci potřebují zbavit starých zásob, aby mohli pořídit nové. "Jelikož již bude po svátcích, před kterými tržby přirozeně narůstají, budou muset zákazníky přimět k nákupům výrazným snížením cen," vysvětluje pohnutku prodejců pro reálnější slevy ekonom.
Manažer nákupního srovnávače Heureka.cz Marek Dobrý i tak upozorňuje, že také povánoční slevy je dobré si pohlídat. Ceny jednotlivých prodejců se podle něj mohou lišit v průměru až o 50 procent. "Znamená to, že někteří prodejci i po slevě 50 procent nabízí zboží za cenu, za kterou se dá sehnat i u ostatních prodejců, a to třeba i bez slevové akce," uvedl Dobrý.
Kontrola a srovnání cen s ostatními hráči na trhu tak může i v povánočních slevách ušetřit nemalé peníze, dodal.