Brno - Klesání, které na cenových grafech pohonných hmot začalo v červenci, ještě minulý týden pokračovalo. Podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu spadla průměrná cena bezolovnatého Specialu 91 o 26 haléřů na 22,10 korun za litr, u Naturalu 95 o 21 haléřů na 22,36 korun a litr motorové nafty stál o 23 haléřů méně než ve druhém lednovém týdnu, tedy 24,05 korun.
V tomto týdnu se však řidiči u čerpacích stanic v Česku dočkali nepříjemného překvapení. Namísto ustálení či dalšího poklesu najednou ceny u stojanů vyrazily prudce vzhůru.
"Zlevnění bylo ještě dozvukem nízkých cen ropy na světových trzích," vysvětlil analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
Podle údajů CCS Natural 95 od pondělka do úterý zdražil o 60 haléřů, stejně tak nafta. Další den znamenal opět 40 haléřů navíc a včera se cena Naturalu vyšplhala těsně pod čtyřiadvacet korun, nafta dnes překročí průměrnou cenu 25 korun za litr. Ceny se tak vrátily v čase o téměř měsíc zpět.
"Zdražení v tomto týdnu způsobil prudký růst cen ropy na počátku letošního roku, který vedl k výraznému růstu cen benzínu a nafty na rotterdamské burze. To se v průběhu tohoto týdne projevilo i u stojanů našich čerpacích stanic," poznamenal Čermák. Právě burza v Rotterdamu udává směr vývoji cen pohonných hmot v České republice.
Zlevnění se nechystá
Další vývoj situace je pro analytiky složité odhadovat. "Situace na trzích s ropou je v současnosti poměrně unikátní, protože jsme svědky situace, kdy americká ropa (WTI) pokračuje ve svých poklesech a severomořská ropa BRENT naopak spíše stagnuje, přičemž je oproti WTI dražší. Díky stagnaci BRENTu zůstávají i ceny v Rotterdamu na poměrně vysokých úrovních," vysvětlil analytik.
Další špatnou zprávou je oslabování koruny vůči dolaru i euru. Na návrat klesající křivky v grafech cen pohonných hmot se tedy řidiči těšit nemohou.