Olovo a další těžké kovy v bižuterii. Šestnáct dodavatelů dostalo pokuty

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
11. 12. 2015 15:02
Pokuty za celkem půl milionu korun uložila Česká inspekce životního prostředí šestnácti dodavatelům bižuterie. Obsah kadmia byl v jednom případě překročen až 6580krát, obsah olova v jiném případě 270krát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Šestnáct dodavatelů bižuterie ze zahraničí dostalo od České inspekce životního prostředí pokuty za to, že na tuzemský trh posílali výrobky s nadlimitním množstvím těžkých kovů, a to kadmia, olova nebo niklu. Pokuty za půl milionu korun už nabyly právní moci.

Inspektoři kontrolovali dodavatele v první polovině roku a u některých jejich výrobků byly limitní hodnoty překročeny v řádech několika tisíců, zejména u kadmia. „U všech těchto výrobků jsme nařídili jejich stažení z trhu a současně je nahlásili do evropského systému rychlé výměny informací o nebezpečných výrobcích Rapex,“ uvedl ředitel inspekce Erik Geuss.

Obsah těžkých kovů ve špercích a jejich kovových částech reguluje evropské nařízení. Například kadmium v nich může být v maximální koncentraci 0,01 procenta a olovo v 0,05 procenta. V případě niklu se sleduje rychlost jeho uvolňování.

"Obsah kadmia byl v jednom případě překročen až 6580krát, náušnice ve tvaru sovy obsahovaly neuvěřitelných 66 procent kadmia. Obsah olova v případě náramku od jiného dodavatele překračoval limit 270krát," uvedl k výsledkům kontrol specialista inspekce na chemické látky Oldřich Jarolím.

Podrobný přehled pokutovaných společností a nebezpečných výrobků zveřejnila inspekce na svém webu.

Kadmium je karcinogenní látka a evropské předpisy ho omezují kvůli jeho nebezpečnosti nejen pro lidské zdraví, ale i životní prostředí. Jeho obsah ve špercích je nebezpečný zejména z dlouhodobého hlediska. Opakované vystavení se olovu může u spotřebitelů vážně poškodit nervovou soustavu a nikl jako alergen může u citlivých lidí vyvolat kožní reakce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy