Olovo a další těžké kovy v bižuterii. Šestnáct dodavatelů dostalo pokuty

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
11. 12. 2015 15:02
Pokuty za celkem půl milionu korun uložila Česká inspekce životního prostředí šestnácti dodavatelům bižuterie. Obsah kadmia byl v jednom případě překročen až 6580krát, obsah olova v jiném případě 270krát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Šestnáct dodavatelů bižuterie ze zahraničí dostalo od České inspekce životního prostředí pokuty za to, že na tuzemský trh posílali výrobky s nadlimitním množstvím těžkých kovů, a to kadmia, olova nebo niklu. Pokuty za půl milionu korun už nabyly právní moci.

Inspektoři kontrolovali dodavatele v první polovině roku a u některých jejich výrobků byly limitní hodnoty překročeny v řádech několika tisíců, zejména u kadmia. „U všech těchto výrobků jsme nařídili jejich stažení z trhu a současně je nahlásili do evropského systému rychlé výměny informací o nebezpečných výrobcích Rapex,“ uvedl ředitel inspekce Erik Geuss.

Obsah těžkých kovů ve špercích a jejich kovových částech reguluje evropské nařízení. Například kadmium v nich může být v maximální koncentraci 0,01 procenta a olovo v 0,05 procenta. V případě niklu se sleduje rychlost jeho uvolňování.

"Obsah kadmia byl v jednom případě překročen až 6580krát, náušnice ve tvaru sovy obsahovaly neuvěřitelných 66 procent kadmia. Obsah olova v případě náramku od jiného dodavatele překračoval limit 270krát," uvedl k výsledkům kontrol specialista inspekce na chemické látky Oldřich Jarolím.

Podrobný přehled pokutovaných společností a nebezpečných výrobků zveřejnila inspekce na svém webu.

Kadmium je karcinogenní látka a evropské předpisy ho omezují kvůli jeho nebezpečnosti nejen pro lidské zdraví, ale i životní prostředí. Jeho obsah ve špercích je nebezpečný zejména z dlouhodobého hlediska. Opakované vystavení se olovu může u spotřebitelů vážně poškodit nervovou soustavu a nikl jako alergen může u citlivých lidí vyvolat kožní reakce.

 

Právě se děje

Další zprávy