Pozor na šperky z drahých kovů v neregistrovaných e-shopech, varuje Puncovní úřad

František Mašek
24. 11. 2015 12:33
V patnácti e-shopech, které nebyly registrovány u Puncovního úřadu, neprošel testem žádný z 82 zkušebně zakoupených výrobků. Zcela spolehlivý ale není ani nákup šperků z drahých kovů v e-shopech, které u Puncovního úřadu registrované jsou. Počet závad je sice nižší, přesto dosáhl 15 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Koupit jako vánoční dárek zlatý prsten nebo stříbrný řetízek v internetovém obchodě, který není registrován u Puncovního úřadu, je velké riziko. Potvrzují to výsledky nedávné kontroly provedeného tímto úřadem. Z 82 šperků, zkušebně zakoupených v 15 e-shopech, neprošel ani jediný.

Bez rizika ale není ani nákup šperků z drahých kovů v e-shopech, které jsou u Puncovního úřadu registrované. Počet závad je sice nižší, přesto dosáhl 15 procent. O výsledcích akce dnes informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, do jehož resortu Puncovní úřad spadá.

"Šperky nabízené neregistrovanými internetovými prodejci jako stříbrné byly z 85 procent z mědi. Údajně zlaté pak byly většinou ze zinku," dodává ředitel odboru inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný. Úřad s prodejci vede správní řízení, za prodej závadných šperků jim hrozí až milionová pokuta.

Příkladem je zkušební nákup stříbrného náramku prodávaného za 21 tisíc korun. Jeho skutečná cena ale – vzhledem k vysokému obsahu mědi – dosahovala jen asi 200 korun. Šťastný poukazuje i na zdravotní rizika, která mohou kupujícím alergikům způsobit tyto kovy. Zvlášť nebezpečné jsou podle něj výrobky z takzvaných těžkých kovů, například kadmia, které mohou být životu nebezpečné pro lidi s otevřenou ránou.

Podle zákona musí obchodníci předložit Puncovnímu úřadu ke kontrole stříbrné zboží, které je těžší než tři gramy, u zlata a platiny platí tato povinnost už od půl gramu. Musí mít punc, jímž stát zaručuje druh kovu, z něhož je šperk vyroben a jaká je jeho ryzost. U výrobků s nižší hmotností stačí, když obchodník vyznačí jejich ryzost. Obchodníci ale mohou předložit dobrovolně ke kontrole i tyto výrobky, například u zboží dovezeného z Číny, Thajska nebo Indie.

Složení šperku z drahých kovů, tedy zlata, stříbra a platiny, jeho ryzost a puncovní značku si v případě pochybností lze ověřit u Puncovního úřadu. U zlata přijde tato služba podle Šťastného zpravidla na desítky korun, u stříbra o jednotky korun.

Ze 13 420 subjektů, které nyní registruje Puncovní úřad a mohou prodávat výrobky z drahých kovů, je aktivních asi 8200. Rychle roste počet elektronických provozoven, které úřad zaregistroval. V současnosti je jich 1656. Loni úřad provedl 1574 inspekcí, při nichž uložil 291 pokut ve výši 2,46 milionu korun. Letos jich zatím uskutečnil 1366 a uložil 316 pokut v hodnotě 3,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy