Pozor na šperky z drahých kovů v neregistrovaných e-shopech, varuje Puncovní úřad

František Mašek
24. 11. 2015 12:33
V patnácti e-shopech, které nebyly registrovány u Puncovního úřadu, neprošel testem žádný z 82 zkušebně zakoupených výrobků. Zcela spolehlivý ale není ani nákup šperků z drahých kovů v e-shopech, které u Puncovního úřadu registrované jsou. Počet závad je sice nižší, přesto dosáhl 15 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Koupit jako vánoční dárek zlatý prsten nebo stříbrný řetízek v internetovém obchodě, který není registrován u Puncovního úřadu, je velké riziko. Potvrzují to výsledky nedávné kontroly provedeného tímto úřadem. Z 82 šperků, zkušebně zakoupených v 15 e-shopech, neprošel ani jediný.

Bez rizika ale není ani nákup šperků z drahých kovů v e-shopech, které jsou u Puncovního úřadu registrované. Počet závad je sice nižší, přesto dosáhl 15 procent. O výsledcích akce dnes informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, do jehož resortu Puncovní úřad spadá.

"Šperky nabízené neregistrovanými internetovými prodejci jako stříbrné byly z 85 procent z mědi. Údajně zlaté pak byly většinou ze zinku," dodává ředitel odboru inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný. Úřad s prodejci vede správní řízení, za prodej závadných šperků jim hrozí až milionová pokuta.

Příkladem je zkušební nákup stříbrného náramku prodávaného za 21 tisíc korun. Jeho skutečná cena ale – vzhledem k vysokému obsahu mědi – dosahovala jen asi 200 korun. Šťastný poukazuje i na zdravotní rizika, která mohou kupujícím alergikům způsobit tyto kovy. Zvlášť nebezpečné jsou podle něj výrobky z takzvaných těžkých kovů, například kadmia, které mohou být životu nebezpečné pro lidi s otevřenou ránou.

Podle zákona musí obchodníci předložit Puncovnímu úřadu ke kontrole stříbrné zboží, které je těžší než tři gramy, u zlata a platiny platí tato povinnost už od půl gramu. Musí mít punc, jímž stát zaručuje druh kovu, z něhož je šperk vyroben a jaká je jeho ryzost. U výrobků s nižší hmotností stačí, když obchodník vyznačí jejich ryzost. Obchodníci ale mohou předložit dobrovolně ke kontrole i tyto výrobky, například u zboží dovezeného z Číny, Thajska nebo Indie.

Složení šperku z drahých kovů, tedy zlata, stříbra a platiny, jeho ryzost a puncovní značku si v případě pochybností lze ověřit u Puncovního úřadu. U zlata přijde tato služba podle Šťastného zpravidla na desítky korun, u stříbra o jednotky korun.

Ze 13 420 subjektů, které nyní registruje Puncovní úřad a mohou prodávat výrobky z drahých kovů, je aktivních asi 8200. Rychle roste počet elektronických provozoven, které úřad zaregistroval. V současnosti je jich 1656. Loni úřad provedl 1574 inspekcí, při nichž uložil 291 pokut ve výši 2,46 milionu korun. Letos jich zatím uskutečnil 1366 a uložil 316 pokut v hodnotě 3,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy