Záhadné zásilky semen z Číny se objevily i v Česku. Hlavně nezasévat, varují vědci

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 10. 2020 14:48
Zemědělský ústav dostal dvě oznámení o tom, že lidem v Česku přišly nevyžádané zásilky semen z Číny. Pokud by je někdo obdržel, nemá je vysévat, varovala ve středu mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. V některých evropských státech takto lidé dostali již tisíce zásilek - podobnou situací se v létě zabývaly i Spojené státy americké.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zásilky se objevují jako nevyžádané "dárky", nemají rostlinolékařské osvědčení ze země původu, podle ústavu jde o vysoce rizikový nelegální dovoz rostlin bez garancí zdravotního stavu. Balíčky jsou zabaleny jako šperky a odesílatel je popsal nápisy v čínštině.

"Jedná se o semena okrasných rostlin, ale bližší specifikaci prozatím nemáme k dispozici. Jedná se o malé zásilky v řádu gramů," dodává Kršková. "V případě obdržení těchto nevyžádaných zásilek semínka v žádném případě nevysévejte," varuje.

Český úřad vyzval občany, aby o podobných nálezech informovali e-mailem, nejlepší by však podle nich bylo odevzdání "dárkových" balíčků.

"Únik a následné šíření exotických škůdců z těchto zásilek může nejen ohrozit rostliny pěstované přímo u vás doma, ale také ohrozit biodiverzitu a pěstované hospodářské plodiny i volně žijící rostliny, včetně vzniku velkých ztrát ekonomických," vysvětluje ústav.

Balíčky pro Američany i Brity

V Česku byly zatím oznámeny ojedinělé případy dovozu balíčků neznámých semínek v posledních dnech, ale podle informací ostatních evropských zemí má problém vzestupný charakter.

Americké ministerstvo zemědělství již na konci července obdobně vyzvalo, aby lidé nepoužívali sadbu z Číny, pokud jim byla doručena bez vyžádání. Zveřejnilo přitom fotografie semen nejrůznější velikosti, barvy a tvaru, která lidé podle něj dostávají v bílých nebo žlutých obálkách. Některé balíčky byly zabaleny jako šperky a byly na nich nápisy v čínštině.

Také se podle něj může jednat o invazivní rostliny, které poškodí životní prostředí. Tamní úřady požádaly občany, aby semena nezasévali do země, protože rostliny mohou uškodit i dobytku.

Státní úřady vyzvaly, aby lidé semena, pokud je dostanou v poště, ponechali v plastových sáčcích, dokud si pro ně úředníci nepřijdou. Podobné balíčky obdrželi například i někteří Britové.

O důvodech zasílání semen se zatím jen spekuluje. Američtí vyšetřovatelé se například domnívají, že může jít o součást internetového podvodu, kdy prodejci rozesílají velké množství levných produktů. Následně na obchodních webových stránkách zveřejňují pozitivní hodnocení jménem jejich příjemců a manipulují tak statistiky spokojenosti.

Ministerstvo zemědělství státu Washington ale míní, že se jedná o "zemědělské pašování". 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy