Největší česká banka má problém: Stále jí nefunguje Apple Pay pro držitele Mastercard

Olga Skalková Olga Skalková
5. 3. 2019 16:30
V úterý 19. února šest tuzemských bank oznámilo, že spouští dlouho očekávanou platební službu, díky které je možné zaplatit u bezkontaktního terminálu místo plastové karty telefonem iPhone. Do první vlny patří i největší banka v počtu klientů Česká spořitelna. Dosud se jí ale tuto službu pro velkou část držitelů jejích karet zprovoznit nepodařilo.
Foto: Apple

Hned v první tiskové zprávě ke službě Apple Pay Česká spořitelna sice uvedla, že placení mobilním telefonem Apple je dostupné jen pro klienty s kartou Visa, avšak pro karty Mastercard ho slíbila brzy - začátkem března. Doposud ale tuto službu nepodporuje.

Nyní spořitelna tvrdí, že to bude tento měsíc, přesné datum ale stále neuvádí. "Jsme ve finální fázi testování a službu Apple Pay spustíme pro klienty s kartami Mastercard v průběhu března," řekl on-line deníku Aktuálně.cz tiskový mluvčí ČS Filip Hrubý.

"V tuto chvíli nedokážu přesně říct, zda to bude 10., nebo 20. března, nebo nějaký jiný den v březnu. S testováním Mastercard jsme začali později, a proto ke spuštění dojde až v tomto měsíci," vysvětlil Hrubý. "Vyjádření v tiskové zprávě, kde jsme komunikovali spuštění na počátku března, nebylo úplně přesné," dodal mluvčí.

Na poslední chvíli se zrychlovalo

Česká spořitelna se snaží zbavit nálepky bankovního dinosaura, kterou má stále mezi některými tuzemskými zákazníky. Mimo jiné usiluje o spuštění technologických novinek, se kterými v poslední době přichází mezi prvními bankami na trhu a intenzivně je také propaguje.

V ostatních bankách, které Apple Pay už nabízejí, podporují tuto službu jak pro karty Visa, tak i pro karty Mastercard.

Podle šéfa společnosti Mastercard pro Česko, Slovensko a Maďarsko Miroslava Lukeše je tato kartová společnost připravena podpořit službu Apple Pay ve všech bankách, aby ji klienti mohli začít využívat. "Záleží však na připravenosti jednotlivých bank," řekl Miroslav Lukeš.

Za zpožděním Apple Pay pro karty Mastercard od České spořitelny může být to, že podle původních plánů se služba měla spustit v Česku až v březnu, ale některé subjekty měly zájem ji urychlit. Podle informací z trhu pak spořitelna přistoupila na včasnější termín, aniž by byla připravena podporovat Apple Pay pro karty obou hlavních vydavatelů, tedy od společností Visa i Mastercard.

Kromě České spořitelny službu svým klientům nabízí Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank, J&T Banka, dále pak společnost Twisto a do iPhonu si lze nahrát od Edenredu také virtuální stravenky Ticket Restaurant.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy