Největší česká banka má problém: Stále jí nefunguje Apple Pay pro držitele Mastercard

Olga Skalková Olga Skalková
5. 3. 2019 16:30
V úterý 19. února šest tuzemských bank oznámilo, že spouští dlouho očekávanou platební službu, díky které je možné zaplatit u bezkontaktního terminálu místo plastové karty telefonem iPhone. Do první vlny patří i největší banka v počtu klientů Česká spořitelna. Dosud se jí ale tuto službu pro velkou část držitelů jejích karet zprovoznit nepodařilo.
Foto: Apple

Hned v první tiskové zprávě ke službě Apple Pay Česká spořitelna sice uvedla, že placení mobilním telefonem Apple je dostupné jen pro klienty s kartou Visa, avšak pro karty Mastercard ho slíbila brzy - začátkem března. Doposud ale tuto službu nepodporuje.

Nyní spořitelna tvrdí, že to bude tento měsíc, přesné datum ale stále neuvádí. "Jsme ve finální fázi testování a službu Apple Pay spustíme pro klienty s kartami Mastercard v průběhu března," řekl on-line deníku Aktuálně.cz tiskový mluvčí ČS Filip Hrubý.

"V tuto chvíli nedokážu přesně říct, zda to bude 10., nebo 20. března, nebo nějaký jiný den v březnu. S testováním Mastercard jsme začali později, a proto ke spuštění dojde až v tomto měsíci," vysvětlil Hrubý. "Vyjádření v tiskové zprávě, kde jsme komunikovali spuštění na počátku března, nebylo úplně přesné," dodal mluvčí.

Na poslední chvíli se zrychlovalo

Česká spořitelna se snaží zbavit nálepky bankovního dinosaura, kterou má stále mezi některými tuzemskými zákazníky. Mimo jiné usiluje o spuštění technologických novinek, se kterými v poslední době přichází mezi prvními bankami na trhu a intenzivně je také propaguje.

V ostatních bankách, které Apple Pay už nabízejí, podporují tuto službu jak pro karty Visa, tak i pro karty Mastercard.

Podle šéfa společnosti Mastercard pro Česko, Slovensko a Maďarsko Miroslava Lukeše je tato kartová společnost připravena podpořit službu Apple Pay ve všech bankách, aby ji klienti mohli začít využívat. "Záleží však na připravenosti jednotlivých bank," řekl Miroslav Lukeš.

Za zpožděním Apple Pay pro karty Mastercard od České spořitelny může být to, že podle původních plánů se služba měla spustit v Česku až v březnu, ale některé subjekty měly zájem ji urychlit. Podle informací z trhu pak spořitelna přistoupila na včasnější termín, aniž by byla připravena podporovat Apple Pay pro karty obou hlavních vydavatelů, tedy od společností Visa i Mastercard.

Kromě České spořitelny službu svým klientům nabízí Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank, J&T Banka, dále pak společnost Twisto a do iPhonu si lze nahrát od Edenredu také virtuální stravenky Ticket Restaurant.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy