Mobilem už zaplatíte i s Českou spořitelnou. Ryba umí jednorázovou kartu, není ale pro všechny

Petr Kučera Petr Kučera
10. 8. 2018 12:00
Nová aplikace Saifu má zatím podstatná omezení, spořitelna ji ale chce vylepšovat. Moderní platby mobilem zavádějí i ostatní banky.
Mobilní platby České spořitelny.
Mobilní platby České spořitelny. | Foto: ČS

Praha - Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, dohání konkurenci a spouští bezkontaktní placení mobilem u obchodníků. Novou aplikaci nazvanou Saifu si lze od srpna stáhnout prostřednictvím Google Play.

Symbolem aplikace je ryba, ukazuje i hladinu zůstatku na účtu. Podle prvních reakcí se ryba uživatelům nelíbí.
Symbolem aplikace je ryba, ukazuje i hladinu zůstatku na účtu. Podle prvních reakcí se ryba uživatelům nelíbí. | Foto: ČS

Podobně jako u konkurence je služba omezena jen pro systém Android, nepodporuje tedy systém iOS telefonů iPhone. Na klienty České spořitelny ale čeká ještě jedno podstatné omezení. Do aplikace si mohou "nahrát" zatím jen debetní kartu od asociace Visa. Lidé s debetní kartou od MasterCard nebo jakoukoliv kreditní kartou si ještě musí počkat.

Spořitelna zatím překvapivě neintegrovala mobilní platby do zcela nového systému mobilního bankovnictví George, jehož ostrý provoz spustila letos na jaře. Chystá to na rok 2019, kdy už by také měla fungovat podpora ostatních platebních karet. Přihlašování do aplikace nicméně probíhá prostřednictvím údajů pro George nebo Servis 24.

Jednorázová karta i slevový program

Saifu nabízí i užitečnou možnost vygenerovat "jednorázovou platební kartu", jejíž číslo zanikne hned po provedení platby. Praktické využití může najít při platbách v některých e-shopech, které nedostatečným způsobem chrání zákaznická data nebo si klient není jejich důvěryhodností stoprocentně jistý. Jednorázová karta zabrání tomu, aby někdo zneužil její údaje v budoucnu pro další platby.

Aplikace nabízí také zapojení do slevového programu s více než sto partnerskými obchodníky, nechybí samozřejmě zobrazení historie plateb nebo zůstatku na účtu. Mobilem pak lze platit všude, kde přijímají klasické platební karty - není potřeba speciální terminál.

Už při loňské prezentaci zkušební verze systému George hovořili zástupci banky o tom, že pro mobilní platby chystají jak samostatnou aplikaci, tak zřejmě i zapojení do "univerzálních" služeb Google Pay či Apple Pay.

Mobilní platby České spořitelny.
Mobilní platby České spořitelny. | Foto: ČS

"Vývoj vlastní aplikace nám dal možnost mít plnou kontrolu nad funkcionalitami, které nabízí. Vlastní aplikace je pochopitelně také efektivnější z hlediska provozních nákladů," vysvětluje mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Bonusem pro klienty jsou podle něj třeba právě možnost jednorázové virtuální karty nebo zapojení do slevového programu.

"Předpokládáme, že v průběhu roku 2019 nabídneme bezkontaktní platby přímo v rámci mobilní aplikace George. Pokračujeme v jednáních s představiteli společností Google a Apple o potenciálním využití platebních aplikací Google Pay a Apple Pay v rámci mobilní aplikace George," dodává Hrubý.

Je tedy možné, že součástí George pak bude spíše Google Pay, případně jeho verze pro Android, zatímco samostatnou aplikaci Saifu nabídne spořitelna jen jako alternativu.

Přidává se většina bank

Už od začátku tohoto desetiletí testovaly tuzemské banky mobilní platby prostřednictvím technologie NFC, tehdy však k tomu potřebovaly spolupráci mobilního operátora.

Novější technologie se teď obejde bez podpory operátora, stačí telefon se systémem Android a čipem NFC. Už v roce 2016 přišla ČSOB s aplikací nazvanou NaNákupy, vlastní řešení nabídla i Komerční banka.

Loni v listopadu se první tuzemské banky - Moneta, mBank a J&T - přidaly ke službě Google Pay (Android Pay). Její výhodou mimo jiné je, že si uživatelé nemusí stahovat samostatnou aplikaci, zejména střídají-li více karet od různých bank. Poté se přidala i Komerční banka, která tak nahradila vlastní aplikaci.

Naopak pro samostatné řešení nazvané My Air se rozhodla Air Bank. Kromě výhod, které jsme zmínili už u České spořitelny, umožňuje vlastní aplikace mít plnou kontrolu nad daty klientů - nejsou tedy automaticky sdílena a využívána třetí stranou (Googlem).

Placení prostřednictvím Google Pay nabídne i Fio banka, podle aktuálního vyjádření mluvčího Zdeňka Kováře to bude "do konce letošního roku". Také mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek potvrzuje, že banka "připravuje řešení prostřednictvím Google Pay", bližší termín ale neuvedl.

V prvním čtvrtletí roku 2019 se chce ke standardu Google/Android Pay připojit i Equa bank. Propojení své aplikace NaNákupy s Google/Apple Pay chystá také ČSOB, potvrzuje její mluvčí Patrik Madle.

Jedinou z větších bank, která zatím mobilní platby neslibuje, je Raiffeisenbank. "O zavedení těchto služeb neuvažujeme, nicméně zájem mezi klienty průběžně analyzujeme," říká mluvčí Petra Kopecká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy