Mobilem už zaplatíte i s Českou spořitelnou. Ryba umí jednorázovou kartu, není ale pro všechny

Petr Kučera Petr Kučera
10. 8. 2018 12:00
Nová aplikace Saifu má zatím podstatná omezení, spořitelna ji ale chce vylepšovat. Moderní platby mobilem zavádějí i ostatní banky.
Mobilní platby České spořitelny.
Mobilní platby České spořitelny. | Foto: ČS

Praha - Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, dohání konkurenci a spouští bezkontaktní placení mobilem u obchodníků. Novou aplikaci nazvanou Saifu si lze od srpna stáhnout prostřednictvím Google Play.

Symbolem aplikace je ryba, ukazuje i hladinu zůstatku na účtu. Podle prvních reakcí se ryba uživatelům nelíbí.
Symbolem aplikace je ryba, ukazuje i hladinu zůstatku na účtu. Podle prvních reakcí se ryba uživatelům nelíbí. | Foto: ČS

Podobně jako u konkurence je služba omezena jen pro systém Android, nepodporuje tedy systém iOS telefonů iPhone. Na klienty České spořitelny ale čeká ještě jedno podstatné omezení. Do aplikace si mohou "nahrát" zatím jen debetní kartu od asociace Visa. Lidé s debetní kartou od MasterCard nebo jakoukoliv kreditní kartou si ještě musí počkat.

Spořitelna zatím překvapivě neintegrovala mobilní platby do zcela nového systému mobilního bankovnictví George, jehož ostrý provoz spustila letos na jaře. Chystá to na rok 2019, kdy už by také měla fungovat podpora ostatních platebních karet. Přihlašování do aplikace nicméně probíhá prostřednictvím údajů pro George nebo Servis 24.

Jednorázová karta i slevový program

Saifu nabízí i užitečnou možnost vygenerovat "jednorázovou platební kartu", jejíž číslo zanikne hned po provedení platby. Praktické využití může najít při platbách v některých e-shopech, které nedostatečným způsobem chrání zákaznická data nebo si klient není jejich důvěryhodností stoprocentně jistý. Jednorázová karta zabrání tomu, aby někdo zneužil její údaje v budoucnu pro další platby.

Aplikace nabízí také zapojení do slevového programu s více než sto partnerskými obchodníky, nechybí samozřejmě zobrazení historie plateb nebo zůstatku na účtu. Mobilem pak lze platit všude, kde přijímají klasické platební karty - není potřeba speciální terminál.

Už při loňské prezentaci zkušební verze systému George hovořili zástupci banky o tom, že pro mobilní platby chystají jak samostatnou aplikaci, tak zřejmě i zapojení do "univerzálních" služeb Google Pay či Apple Pay.

Mobilní platby České spořitelny.
Mobilní platby České spořitelny. | Foto: ČS

"Vývoj vlastní aplikace nám dal možnost mít plnou kontrolu nad funkcionalitami, které nabízí. Vlastní aplikace je pochopitelně také efektivnější z hlediska provozních nákladů," vysvětluje mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Bonusem pro klienty jsou podle něj třeba právě možnost jednorázové virtuální karty nebo zapojení do slevového programu.

"Předpokládáme, že v průběhu roku 2019 nabídneme bezkontaktní platby přímo v rámci mobilní aplikace George. Pokračujeme v jednáních s představiteli společností Google a Apple o potenciálním využití platebních aplikací Google Pay a Apple Pay v rámci mobilní aplikace George," dodává Hrubý.

Je tedy možné, že součástí George pak bude spíše Google Pay, případně jeho verze pro Android, zatímco samostatnou aplikaci Saifu nabídne spořitelna jen jako alternativu.

Přidává se většina bank

Už od začátku tohoto desetiletí testovaly tuzemské banky mobilní platby prostřednictvím technologie NFC, tehdy však k tomu potřebovaly spolupráci mobilního operátora.

Novější technologie se teď obejde bez podpory operátora, stačí telefon se systémem Android a čipem NFC. Už v roce 2016 přišla ČSOB s aplikací nazvanou NaNákupy, vlastní řešení nabídla i Komerční banka.

Loni v listopadu se první tuzemské banky - Moneta, mBank a J&T - přidaly ke službě Google Pay (Android Pay). Její výhodou mimo jiné je, že si uživatelé nemusí stahovat samostatnou aplikaci, zejména střídají-li více karet od různých bank. Poté se přidala i Komerční banka, která tak nahradila vlastní aplikaci.

Naopak pro samostatné řešení nazvané My Air se rozhodla Air Bank. Kromě výhod, které jsme zmínili už u České spořitelny, umožňuje vlastní aplikace mít plnou kontrolu nad daty klientů - nejsou tedy automaticky sdílena a využívána třetí stranou (Googlem).

Placení prostřednictvím Google Pay nabídne i Fio banka, podle aktuálního vyjádření mluvčího Zdeňka Kováře to bude "do konce letošního roku". Také mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek potvrzuje, že banka "připravuje řešení prostřednictvím Google Pay", bližší termín ale neuvedl.

V prvním čtvrtletí roku 2019 se chce ke standardu Google/Android Pay připojit i Equa bank. Propojení své aplikace NaNákupy s Google/Apple Pay chystá také ČSOB, potvrzuje její mluvčí Patrik Madle.

Jedinou z větších bank, která zatím mobilní platby neslibuje, je Raiffeisenbank. "O zavedení těchto služeb neuvažujeme, nicméně zájem mezi klienty průběžně analyzujeme," říká mluvčí Petra Kopecká.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy