Naděje pro spotřebitele, zastal se jich Ústavní soud

ČTK ČTK
26. 11. 2013 15:15
Ústavní soud vyzval justici k pečlivějšímu přezkoumávání spotřebitelských smluv a závazků.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud v úterý vyzval justici k pečlivějšímu přezkoumávání spotřebitelských smluv a závazků, které z nich plynou. Apel zazněl v nálezu, jímž soud vyhověl stížnosti muže ze Vsetínska ve sporu se společností BezReklamky. Ústavní soud zrušil rozhodnutí pobočky okresního soudu ve Valašském Meziříčí, která se řádně nevypořádala s mužovými námitkami.

Podle Ústavního soudu se rozhodování českých soudů v podobných sporech rozchází. "Z výše nastíněných důvodů apeluje Ústavní soud touto cestou na soudy rozhodující v prvním stupni, aby při posuzování nároků plynoucích ze spotřebitelských smluv pečlivěji vážily nejen samotný rozsah vzájemných práv a povinností, ale též i jejich charakter a vzájemnou provázanost mezi nimi," citovala z nálezu mluvčí soudu Jana Pelcová.

Společnost BezReklamky žádala od muže 4590 korun na základě smlouvy o propagaci reklamní plochy. Okresní soud žalobě vyhověl bez veřejného jednání, aniž se vypořádal s mužovými argumenty. Nezabýval se důsledně přiměřeností podmínek smlouvy a dostatečně neověřil rovné postavení obou smluvních stran, což by měl v novém řízení napravit.

Problematice spotřebitelských smluv se Ústavní soud věnuje opakovaně. Minulý týden například soud stanovil, že ujednání o smluvní pokutě musí být součástí vlastního textu spotřebitelské smlouvy, nikoliv jen všeobecných obchodních podmínek. Na ujednání o smluvní pokutě se totiž vztahují stejné požadavky jako třeba na rozhodčí doložku. Musí být součástí listiny, na kterou spotřebitel připojuje svůj podpis.

Ústavní soudci v nálezu z minulého týdne také zopakovali, že texty spotřebitelských smluv by měly být dostatečně čitelné, přehledné, logicky uspořádané a srozumitelné i pro průměrného spotřebitele.

 

Právě se děje

Další zprávy