Obchodníci s umělým dluhem poprvé narazili u soudu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 10. 2013 6:56
Společnost BezReklamky přislíbila lidem výdělky, pak ale měli platit jen klienti.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Společnost BezReklamky, která na svém webu láká na příjmy z inzerce a požaduje za to poplatky v řádech tisíců korun bez jakékoliv garance výdělku pro klienta, poprvé prohrála spor u svého „domácího" soudu.

Okresní soud v Benešově až dosud ve všech zhruba pěti tisících žalobách, které rozhodoval, uznal nárok firmy na zaplacení poplatků, jichž se firma po svých klientech dožadovala na základě uzavřené smlouvy. Drtivá většina žalovaných klientů se přitom proti žalobám BezReklamky aktivně nebránila.

Poslední rozsudek benešovského soudu z tohoto týdne je ale opačný. Soudkyně Hedvika Lávičková neuznala další z řady žalob společnosti BezReklamky, když prohlásila uzavřenou smlouvu za neplatnou.

Odvolala se přitom na předchozí rozsudek Okresního soudu Praha-východ, který již dříve rozhodl spor v další žalobě stejné firmy proti stejnému žalovanému. Společnost BezReklamky totiž vymáhá poplatky pravidelně prostřednictvím více žalob. Více úspěšných žalob totiž znamená více peněz získaných na náhradách nákladů přiznaných soudem.

„Soud vycházel z rozhodnutí soudu pro Prahu-východ, který soudil základní část smlouvy a usoudil, že je neplatná," pronesla při vynesení krátkého ústního rozsudku Lávičková, která zároveň dodala, že nelze na základě tohoto jednoho rozhodnutí dělat závěry pro další soudní řízení ve sporech BezReklamky. Písemný rozsudek zatím k dispozici není.

Pražská firma chtěla do Benešova

Přestože má společnost BezReklamky sídlo v Praze 8, drtivou většinu jejich sporů soudí právě Okresní soud v Benešově. Ten totiž firma od samého počátku výslovně zmiňovala v písemných smlouvách společnosti BezReklamky jako ten, který bude řešit případné spory vzniklé z těchto smluv.

Jejímu klientovi, který jako vůbec první dokázal vyhrát přímý spor s firmou BezReklamky u benešovského soudu, se ale podařilo u první žaloby včas podat námitku místní nepříslušnosti soudu, které vyhověl krajský soud, takže o žalobě na něj pak rozhodoval okresní soud, pod který spadá jeho bydliště. Právě rozsudek soudu na Praze-východ pak tedy byl základem pro první zamítnutí žaloby BezReklamky i u benešovského soudu.

„Argumenty, kterými žalovaný prokázal, že se stal ze strany BezReklamky obětí nekalých obchodních praktik, jsou shodné pro 99,9 procenta všech zákazníků této společnosti. Liší se pouze jménem žalovaného, jménem inzertního poradce, který za BezReklamky smlouvu podepisoval a datem uzavření smlouvy," říká David Ondrejkovič z Občanského sdružení Společná obrana, které sdružuje klienty BezReklamky.

Tisíce bez garance

Před společností BezReklamky varoval například v únoru minulého roku časopis dTest. Firma na svém webu, který stále funguje, láká na výdělky v řádech tisíců korun za to, že lidé přes ni jako reklamní plochu nabídnou své staré auto nebo část domu. Výsledek je však podle časopisu takový, že místo zisku naopak přijde ztráta.

dTest popsal „podnikání" společnosti zhruba takto: Kdo chce poskytnout své auto nebo dům pro reklamu a vydělávat, musí nejprve společnosti BezReklamky zaplatit 890 korun za uvítací balíček obsahující prakticky jen smlouvu. Následně pak musí platit 3390 korun ročně. Ani poté se ovšem zákazníci slíbených peněz nedočkají.

"Společnost smluvně negarantuje umístění reklamy ani peníze z ní. Jediné, k čemu se ve smlouvě zaváže, je pasivní nabídka reklamní plochy. O těchto zcela nevýhodných podmínkách však před uzavřením smlouvy nepadne ani slovo. Zákazník je tak k podpisu smlouvy nalákán na základě klamavých tvrzení," dodával Jan Votočka, právník časopisu dTest.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

před 16 minutami

Jižní Korea bude investovat do systému na ochranu před drony

Jižní Korea hodlá investovat 88 miliard wonů (1,7 miliardy korun) do vývoje systému, který bude od roku 2023 schopen zachytit a zneškodnit bezpilotní letouny. Důvodem je zejména opakované narušování jihokorejského vzdušného prostoru severokorejskými špionážními drony. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Systém, který má pracovní název Block-1, bude mít za úkol sledovat a ničit malé drony a další malé letouny, uvedla jihokorejská agentura pro nákup zbraní DAPA. "Naším cílem je systém vylepšit, aby byl nakonec schopen zachytit stíhačku a satelit," napsal v prohlášení vysoce postavený představitel DAPA.

před 47 minutami

Turnov podal dovolání v restituční kauze Walderode, přidal se k Lesům ČR

Turnov podal dovolání k Nejvyššímu soudu v restituční kauze rodu Walderode. Město chce podle starosty Tomáše Hockeho dovoláním zvrátit rozhodnutí soudů, které nárok šlechtického rodu na vydání panství na Turnovsku uznaly za oprávněný. Stejný krok jako Turnov učinil už státní podnik Lesy ČR a podle informací ČTK se chystají dovolání podat i památkáři. Rod se majetku domáhá od roku 1992. Ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec, lesy a pozemky. 

před 53 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, provoz už je obnoven

V železničním depu v Praze Vršovicích dnes ráno vykolejila posunovací lokomotiva. Nehoda zastavila na zhruba dvě a půl hodiny provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem, dotkla se i dálkových spojů vyjíždějících z depa, kvůli nehodě nabraly zpoždění.

Lokomotiva se podle mluvčí při nehodě dostala oběma nápravami mimo koleje a vlaky kvůli tomu musely odjíždět z depa jinou než výjezdovou stranou. "Musely se přeorganizovat a odjíždět druhou stranou, proto tam byla zpoždění," uvedla mluvčí. Doplnila, že největší dosažené zpoždění jednoho z vlaků bylo kolem 50 minut.

Kolem 07:30 se provoz v depu podle mluvčí vrátil do standardního režimu a omezení mezi hlavním nádražím a Braníkem skončilo.

před 1 hodinou

Ceny ropy zahájily obchodování v Asii poklesem o jedno procento

Ceny ropy zahájily úterní obchodování v Asii poklesem o více než jedno procento, drží se však relativně vysoko. Obchodníci zůstávají kvůli sobotnímu útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, které snížily těžbu země o polovinu, nervózní. V pondělí ceny v reakci na útoky stouply nejvíce za několik desetiletí. 

Kolem 7:30 (středoevropského času) cena severomořské ropy Brent klesla o 0,9 procenta na 68,41 dolaru (v přepočtu zhruba 1606 korun) za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,3 procenta na 62,07 dolaru za barel.

V pondělí cena ropy Brent po začátku obchodování stoupla o téměř 20 procent, což byl nejvyšší pokles za téměř 30 let. Později část zisků smazala a uzavřela s růstem o 15 procent.

před 1 hodinou

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí dialog s nespokojenými obyvateli města

Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí se svým vládním týmem dialog s obyvateli této bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Podle Lamové se první setkání místní vlády a obyvatel Hongkongu bude konat příští týden, dialog má být tak otevřený, jak to jen bude možné. Přihlásit se mohou zájemci z řad veřejnosti.

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování slíbila Lamová na počátku měsíce stáhnout.

Další zprávy