Obchodníci s umělým dluhem poprvé narazili u soudu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 10. 2013 6:56
Společnost BezReklamky přislíbila lidem výdělky, pak ale měli platit jen klienti.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Společnost BezReklamky, která na svém webu láká na příjmy z inzerce a požaduje za to poplatky v řádech tisíců korun bez jakékoliv garance výdělku pro klienta, poprvé prohrála spor u svého „domácího" soudu.

Okresní soud v Benešově až dosud ve všech zhruba pěti tisících žalobách, které rozhodoval, uznal nárok firmy na zaplacení poplatků, jichž se firma po svých klientech dožadovala na základě uzavřené smlouvy. Drtivá většina žalovaných klientů se přitom proti žalobám BezReklamky aktivně nebránila.

Poslední rozsudek benešovského soudu z tohoto týdne je ale opačný. Soudkyně Hedvika Lávičková neuznala další z řady žalob společnosti BezReklamky, když prohlásila uzavřenou smlouvu za neplatnou.

Odvolala se přitom na předchozí rozsudek Okresního soudu Praha-východ, který již dříve rozhodl spor v další žalobě stejné firmy proti stejnému žalovanému. Společnost BezReklamky totiž vymáhá poplatky pravidelně prostřednictvím více žalob. Více úspěšných žalob totiž znamená více peněz získaných na náhradách nákladů přiznaných soudem.

„Soud vycházel z rozhodnutí soudu pro Prahu-východ, který soudil základní část smlouvy a usoudil, že je neplatná," pronesla při vynesení krátkého ústního rozsudku Lávičková, která zároveň dodala, že nelze na základě tohoto jednoho rozhodnutí dělat závěry pro další soudní řízení ve sporech BezReklamky. Písemný rozsudek zatím k dispozici není.

Pražská firma chtěla do Benešova

Přestože má společnost BezReklamky sídlo v Praze 8, drtivou většinu jejich sporů soudí právě Okresní soud v Benešově. Ten totiž firma od samého počátku výslovně zmiňovala v písemných smlouvách společnosti BezReklamky jako ten, který bude řešit případné spory vzniklé z těchto smluv.

Jejímu klientovi, který jako vůbec první dokázal vyhrát přímý spor s firmou BezReklamky u benešovského soudu, se ale podařilo u první žaloby včas podat námitku místní nepříslušnosti soudu, které vyhověl krajský soud, takže o žalobě na něj pak rozhodoval okresní soud, pod který spadá jeho bydliště. Právě rozsudek soudu na Praze-východ pak tedy byl základem pro první zamítnutí žaloby BezReklamky i u benešovského soudu.

„Argumenty, kterými žalovaný prokázal, že se stal ze strany BezReklamky obětí nekalých obchodních praktik, jsou shodné pro 99,9 procenta všech zákazníků této společnosti. Liší se pouze jménem žalovaného, jménem inzertního poradce, který za BezReklamky smlouvu podepisoval a datem uzavření smlouvy," říká David Ondrejkovič z Občanského sdružení Společná obrana, které sdružuje klienty BezReklamky.

Tisíce bez garance

Před společností BezReklamky varoval například v únoru minulého roku časopis dTest. Firma na svém webu, který stále funguje, láká na výdělky v řádech tisíců korun za to, že lidé přes ni jako reklamní plochu nabídnou své staré auto nebo část domu. Výsledek je však podle časopisu takový, že místo zisku naopak přijde ztráta.

dTest popsal „podnikání" společnosti zhruba takto: Kdo chce poskytnout své auto nebo dům pro reklamu a vydělávat, musí nejprve společnosti BezReklamky zaplatit 890 korun za uvítací balíček obsahující prakticky jen smlouvu. Následně pak musí platit 3390 korun ročně. Ani poté se ovšem zákazníci slíbených peněz nedočkají.

"Společnost smluvně negarantuje umístění reklamy ani peníze z ní. Jediné, k čemu se ve smlouvě zaváže, je pasivní nabídka reklamní plochy. O těchto zcela nevýhodných podmínkách však před uzavřením smlouvy nepadne ani slovo. Zákazník je tak k podpisu smlouvy nalákán na základě klamavých tvrzení," dodával Jan Votočka, právník časopisu dTest.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

Další zprávy