Chcete platit iPhonem? V Česku si ještě počkáte

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 9. 2014 13:04
Novinka od Applu umí bezkontaktní platby. Zájem o tento způsob placení v Česku velmi rychle roste, přímo iPhonem ale zaplatíme nejdřív v příštím roce.
Eddy Cue, viceprezident Apple, představuje novou službu
Eddy Cue, viceprezident Apple, představuje novou službu | Foto: Reuters

Praha – Budete platit hotově, nebo kartou? iPhonem! Takovou scénu v českém obchodě nezažijete dříve než v příštím roce.

Novou generaci svého telefonu, umožňující i bezkontaktní platby přes systém NFC, představila v úterý společnost Apple. Technologii už Češi dobře znají z bezkontaktních karet.

Od systému nazvaného Apple Pay si banky a karetní společnosti slibují hodně. "Vstup společnosti Apple na tento trh představuje rozhodující kousek do skládačky mobilních plateb. Tento klíčový posun v digitálních platbách potvrdil, že vývoj mobilních a bezkontaktních služeb má nenahraditelný potenciál a výrazně nabírá na obrátkách,” říká Steve Perry, generální ředitel digitálních technologií Visa Europe.

Ve Spojených státech amerických je Apple domluvený na spolupráci s největšími obchodníky, bankami a službu vyvíjel s karetními asociacemi. Má tedy sice tříleté zpoždění za Googlem a jeho mobilní peněženkou Google Wallet, ale má jistotu, že kartami v iPhonech budou lidé moci už brzy platit za zboží a služby, které každodenně nakupují.

Nejdříve v USA

„Služba se spouští jako první v USA. V Evropě to bude nejdříve začátkem příštího roku,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko. Obě země dlouhodobě patří k nejprogresivnějším zemím při přijímaní nových platebních produktů, a nemusely by tak podle Gajdoše na placení přes nové telefony od Applu čekat příliš dlouho.

Do aplikace Apple Pay se budou moci nahrávat veškeré karty MasterCard a Visa, půjde to i přes vyfocení platební karty a následnou autorizaci. Platby se na novém iPhonu potvrzují kromě klasického PIN kódu také přes otisk palce na dotykovém identifikátoru Touch ID.

Už bez rámečku

I se staršími modely iPhone šlo platit bezkontaktně, bylo na ně ale třeba přidat speciální rámeček se systémem NFC. Zájem o tuto službu bez většího úspěchu v Česku testovaly Komerční banka a Česká spořitelna.

Bezkontaktní platby mobilem s operačním systémem Android v Česku nyní nabízí ve spolupráci s operátorem O2 GE Money Bank, která zároveň službu pilotuje i s dalším operátorem - Vodafonem.

"Transakce provedené mobilními telefony dosahují v porovnání se standardními platebními kartami výrazně nižších objemů. Pro nás je však podstatný budoucí potenciál této služby. Věříme tomu, že obsah dnešní peněženky se dříve či později do mobilního telefonu beze zbytku přestěhuje a nabídne kvalitu služby, která je při využívání klasických platebních karet nemyslitelná," komentuje současnou situaci mluvčí banky Pavel Zúbek.

V Česku se bezkontaktní platby uchytily velmi rychle a nyní už je polovina všech vydaných platebních karet s bezkontaktní funkcí. Celkem lidé ve druhém kvartále u obchodníků kartami utratili 90 miliard korun, 24 miliard z toho byly bezkontaktní transakce. S bezkontaktními kartami se přitom Češi seznamují teprve od roku 2011, kdy je do nabídky jako první v Česku zařadily Citibank a Česká spořitelna.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy